Category Archives: Fight Network

Fight Network to Live Broadcast TKO 41, ONE Championship, GLORY 49 Doubleheader & UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Ortega Prelims

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents a jam-packed weekend of live combat sports, beginning this Friday, Dec. 8 at 6:30 p.m. ET with TKO 41: Champions live from Montreal, Canada’s Bell Centre. The live action continues on Saturday morning, Dec. 9 at 8:30 a.m. ET with ONE Championship: Warriors of the World from Bangkok, Thailand followed immediately by a GLORY kickboxing doubleheader featuring GLORY 49 Rotterdam live at 11:30 a.m. ET and GLORY 49 SuperFight Series live at 1:30 p.m. ET. Finally, on Saturday night, Dec. 9 at 8:00 p.m. ET, Fight Network presents a live broadcast of the UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Ortega PRELIMS from Fresno, Calif.

Friday’s live broadcast of TKO 41: Champions from Montreal, Canada kicks off at 6:30 p.m. ET and is headlined by an exciting featherweight championship bout pitting Windsor, Ontario’s TJ Laramie (6-2) against undefeated local favorite Charles Jourdain (5-0). In other championship bouts, Marc-Andre Barriault (9-1) collides with Strahinja Gavrilovic (8-4) for the middleweight title, Jesse Ronson (18-8) tangles with Derek Gauthier (8-7) in a rematch for the lightweight crown, Adam Dyczka (6-0) looks to keep his momentum rolling against Bakary Sakho (1-0) in a heavyweight championship clash, plus Jesse Arnett (13-4) squares off with Dimitri Waardenburg (13-7) in what promises to be an all-action affair for the bantamweight title.

Airing live on Saturday morning at 8:30 a.m. ET, ONE Championship: Warriors of the World emanates from Bangkok, Thailand, headlined by a showdown for the ONE strawweight title, as Japanese titleholder Yoshitaka Naito (12-0) risks his gold and perfect record against Brazil’s Alex Silva (6-1). In other featured bouts, Thailand’s Shannon Wiratchai (8-1) meets Russian Rasul Yakhyaev (10-6) in a lightweight bout, battle-tested Japanese veteran Kotetsu Boku (26-11-2) takes on American Christian Lee (7-1) in featherweight action and former 115-pound kingpin Dejdamrong Sor Amnuaysirichoke (8-2), of Thailand, returns home for a flyweight encounter with Japan’s Riku Shibuya (7-4).

Fight Network’s live broadcast of GLORY 49 Rotterdam begins on Saturday at 11:30 a.m. ET, headlined by the final round of a one-night, four-man lightweight contender tournament, as Danish dynamo Niclas “The Destroyer” Larsen (46-9-2, 24 KO) battles Dutch-Moroccan wunderkind Tyjani “The Wonderboy” Beztati(14-1, 5 KO) and Bulgarian bruiser Stoyan “The Sniper” Koprivlenski (7-1, 3 KO) meets returning Brazilian Maykol Yurk (8-5, 6 KO) in opening round matchups. In addition, Angola’s Christian “Bad News” Baya (59-5-1, 34 KO) looks to spoil the debut of Slovenian lightweight Samo Petje (32-6-1), while American Muay Thai stylist Omar Moreno (25-7-1, 9 KO) fights Chinese UFC veteran Anying “Smiley” Wang (10-3).

The card leads directly into GLORY 49 SuperFight Series at 1:30 p.m. ET, headlined by newly crowned GLORY middleweight champion Alex “Po Atan” Pereira (26-6, 16 KO) making his first title defense against 25-year-old Dutch-Tunisian Yousri Belgaroui (23-3, 11 KO). Also on the bill, former welterweight champion Nieky “The Natural” Holzken (90-13, 46 KO) faces 23-year-old Russian up-and-comer Alim “Professor” Nabiyev (47-6, 21 KO), Holland’s Eyevan “Mister Cool” Danenburg (25-6, 13 KO) locks horns with Road to GLORY UK winner Jamie Bates (24-6, 3 KO) and Englishman Bailey “Bad Boy” Sugden (9-1, 2 KO) takes on China’s Chenglong Zhang (41-5, 11 KO) in a clash of 19-year-old featherweight prospects.

The two-hour UFC FIGHT NIGHT PRELIMS begin on Saturday night at 8:00 p.m. ET with four exciting bouts, as No. 10-ranked bantamweight Alexis Davis (18-7) and No. 11 Liz Carmouche (10-5) move to 125 pounds for a flyweight bout, bantamweight Luke Sanders (11-1) faces Andre Soukhamtath (11-5), Carls John de Tomas (8-1) and “Dana White Tuesday Night Contender Series” contract winner Alex Perez (18-4) square off in a flyweight battle, while Frankie Saenz (11-5) and Merab Dvalishvili (7-1) open the telecast with another bantamweight bout.

Ahead of the live PRELIMS, Fight Network will live broadcast the UFC FIGHT NIGHT PREFIGHT SHOW at 7:00 p.m. ET, featuring coverage from the industry’s premier mixed martial arts analysts, as Megan Olivi makes her hosting debut on the FOX Sports desk with analysts Rashad Evans and Kenny Florian, while Laura Sanko adds reports and interviews fighters on-site. At the conclusion of Saturday’s live main card on TSN5, the live UFC FIGHT NIGHT POSTFIGHT SHOW airs at approximately 1:00 a.m. ET, recapping all the exciting action.

This weekend’s live slate of combat sports airs exclusively on Fight Network across Canada.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

For More Information Contact:

Fight Network
Ariel Shnerer
Director, Programming & Communications

ashnerer@anthemse.com

LIVE on Fight Network – UFC FIGHT NIGHT®: Brunson vs. Machida PRELIMS, GLORY 47 Lyon & M-1 Challenge 84

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents a busy weekend in combat sports, highlighted by a live broadcast of the UFC FIGHT NIGHT®: Brunson vs. Machida PRELIMS on Saturday, Oct. 28 at 8:00 p.m. ET. On the same day, live coverage kicks off at 1:00 p.m. ET with GLORY 47 SuperFight Series followed immediately by the GLORY 47 Lyon main card at 3:30 p.m. ET. But first, one day earlier, M-1 Selection 16 airs live on Friday, Oct. 27 at 12:00 p.m. ET followed immediately by M-1 Challenge 84 at 12:30 p.m. ET.

The two-hour UFC FIGHT NIGHT PRELIMS begin on Saturday night at 8:00 p.m. ET with four exciting bouts, as welterweights Vicente Luque (11-6-1) and Niko Price (10-0, 1NC) collide, Antonio Carlos Junior (9-2, 1NC) faces Jack Marshman (22-6) in a middleweight bout, lightweights Hacran Dias (23-5-1) and Jared Gordon (13-1) battle, while Elizeu Zaleski dos Santos (17-5) and Max Griffin (13-3) open the telecast with an exciting welterweight matchup.

Ahead of the live PRELIMS, Fight Network will live broadcast the UFC FIGHT NIGHT PREFIGHT SHOW, featuring coverage from the industry’s premier mixed martial arts analysts, as former light heavyweight champion Rashad Evans joins fellow analyst Kenny Florian with host Karyn Bryant and reporter Heidi Androl conducting on-site fighter interviews. At the conclusion of Saturday’s live main card on TSN2, the live UFC FIGHT NIGHT POSTFIGHT SHOW airs at approximately 1:00 a.m. ET, recapping all the exciting action.

On Saturday afternoon, GLORY, the world’s premier kickboxing league, travels to Palais des Sports de Gerland in Lyon, France. Airing live at 1:00 p.m. ET, the GLORY 47 SuperFight Series features undefeated Florent Kaouachi (11-0, 3KO) making his GLORY debut against experienced veteran Abdarhmane Coulibaly (50-21, 23KO) in a light heavyweight affair, 23-year-old featherweight Massaro “The Project” Glunder (30-10-4, 20KO) draws Lyon’s Dylan Salvador (49-13-1, 21KO) for a tough test in enemy territory, No. 3-ranked super bantamweight contender Anissa Meksen (92-3, 29KO) goes toe-to-toe with No. 8-ranked Funda “Findik” Alkayis (29-2, 12KO), Ahaggan “Boom Boom” Yassine (27-6, 19KO) and Estonia’s Maxim Vorovski (30-3-1, 14KO) meet at middleweight, plus top welterweight prospects Alim “Professor” Nabiyev (45-6, 21KO) and Jimmy Vienot (56-12, 27KO) kick off the action.

The GLORY 47 Lyon main card at 3:30 p.m. ET is headlined by reigning GLORY light heavyweight champion Artem Vakhitov (18-5, 5KO) defending his belt against No. 2-ranked challenger Ariel Machado(45-8, 34KO). In other action, former GLORY welterweight champion “The Best” Cedric Doumbe (67-5-1, 39KO) begins his campaign back to title contention against heavy-handed veteran Yohan “Le Bucheron” Lidon (93-36-1, 56KO), plus a one-night, single-elimination featherweight contender tournament, as multiple-time French kickboxing champion Abdellah Ezbiri (43-12-1, 13KO) meets fellow French-Moroccan Azize “The Magician” Hliali (17-14-1, 2KO), while local favorite Fabio Pinca (102-25-3, 42KO) goes up against Uzbekistan’s Anvar Boynazarov (79-20-2, 45KO) on the other side of the bracket.

M-1 Global returns to Ice Palace in St. Petersburg, Russia on Friday, Oct. 27, beginning with M-1 Selection 16 live at 12:00 p.m. ET, featuring Spain’s Enoc Solves Torres (20-10-1) against Russian Andrey Seledtsov (7-4) in a middleweight bout, British heavyweight Phil De Fries (12-6) battling Russia’s Anton Vyazigin (8-1), India’s Sascha Sharma (14-3) facing Zalimbeg Omarov (8-2-1) in a featherweight tilt,Akhmadian Ozdoev (4-0) risking his perfect record against Daniil Prikaza (7-2-1) in a clash of Russian welterweights, plus Maxim Grabovich (5-5) takes on Timerlan Sharipov (4-1) in an all-Russian welterweight duel.

The M-1 Challenge 84 main card airs live at 2:30 p.m. ET, headlined by an M-1 welterweight championship fight between Russian standouts Alexey Kunchenko (16-0) and Sergey Romanov (12-1). In the co-main event, Brazil’s Caio Magalhaes (10-3) throws down with undefeated Russian Artem Frolov (9-0) for the M-1 middleweight crown. Rounding out the stacked line-up, battle-tested American veteran Joe Riggs (46-17) enters hostile territory against Russian middleweight Oleg Olenichev (9-4), Finland’s Janne Elonen-Kulmala (15-5-1) meets Russia’s Bair Shtepin (4-2) in a bantamweight bout and Finnish lightweight prospect Jani Salmi (9-3) looks to hand Russia’s Roman Bogatov (3-0) his first blemish.

The UFC FIGHT NIGHT PRELIMS, PREFIGHT SHOW and POSTFIGHT SHOW, plus GLORY 47 SuperFight Series, GLORY 47 Lyon and the M-1 Challenge 84 main card, will all be televised live exclusively in Canada, while M-1 Selection 16 airs live in Canada, the U.S. and over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

For More Information Contact:

Fight Network
Ariel Shnerer
Director, Programming & Communications
ashnerer@anthemse.com

About Fight Network

Fight Network (www.fightnetwork.com) is the world’s premier combat sports network dedicated tocomplete coverage of combat sports, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel isavailable on over eight of the top 20 video providers in the U.S., all major carriers in Canada, Roku andApple TV devices across North America, over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East andon TSN Radio in Canada via its program “Live Audio Wrestling.” Fight Network is a subsidiary of Anthem Sports & Entertainment Corp., a leading global sports media company. Fight Network also operates Dare to Defend, a non-profit organization aimed at addressing the issue of domestic violence and gender inequality, empowering women in the process.

GLORY 45 Amsterdam & SuperFight Series LIVE Saturday on Fight Network 

For Immediate Release – September 29, 2017

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents a stacked GLORY kickboxing doubleheader this Saturday, Sept. 30, starting at 1:00 p.m. ET with GLORY 45 SuperFight Series followed by GLORY 45 Amsterdam at 3:30 p.m. ET.

The world’s premier kickboxing league brings featherweight fireworks in the GLORY 45 Amsterdam main event, as reigning featherweight and former lightweight world champion Robin “Pokerface” van Roosmalen (38-7, 21 KO) defends his title against Ukrainian-born No. 1 contender Serhiy Adamchuk (35-8). In the co-main event, top 10 heavyweights collide as No. 7-ranked Hesdy “Fighterheart” Gerges (50-18-1, 23 KO) meets Mladen “The Scorpion Sting” Brestovac (53-12-1, 34 KO). The event will also feature a one-night, single-elimination light heavyweight contender tournament, as 19-year-old Dutch-MoroccanImad “The Problem Child” Hadar (19-1, 7 KO) takes on powerful American Manny Mancha (5-2, 4 KO), while veteran Michael “Dreamcrusher” Duut (40-8, 17 KO) welcomes Moldovan-born newcomer Dragos Zubco (11-4) to the GLORY ring.

In the featured bout at GLORY 45 SuperFight Series, former middleweight champion and now No. 1 contender Jason “Psycho” Wilnis (30-7-1, 8 KO) begins his climb back to the belt in a showdown with 25-year-old Dutch-Tunisian Yousri Belgaroui (22-3, 10 KO), while 22-year-old featherweights Zakaria Zouggary (29-3-1, 15 KO) and Massaro “The Project” Glunder (30-9-4) square off, 19-year-old Dutch-Moroccan lightweight Tyjani “The Wonderboy” Beztati (13-1, 5 KO) attempts to keep his winning streak alive against 22-year-old Yodkhunpon “Muu” Sitmonchai (89-28-1, 54 KO), Aruba’s Eyevan “Mister Cool” Danenberg (23-5, 11 KO) welcomes Brazilian newcomer Wellington Uega to GLORY in a welterweight tilt, plus local Muay Thai stylist Kevin Hesseling and Bulgaria’s Stoyan “The Sniper” Koprivlenski (7-0, 3 KO) kick off the night of fights.

The full fight card with weigh-in results is included below:

GLORY 45 Amsterdam (start time: 3:30 p.m. ET)

Featherweight Title Headline Bout:
Robin van Roosmalen (142.4 lb / 64.6 kg) vs. Serhiy Adamchuk (142 lb / 64.4 kg)

Heavyweight Co-Headline Bout:
Hesdy Gerges (228.2 lb / 103.5 kg) vs. Mladen Brestovac (260.4 lb / 118.1 kg)

Light Heavyweight Tournament Semifinal Bout:
Imad Hadar (204.1 lb / 92.6 kg) vs. Manny Mancha (206.1 / 93.5 kg)

Light Heavyweight Tournament Semifinal Bout:
Michael Duut (208.1 lb / 94.4 kg) vs. Dragos Zubco (207.2 lb / 94 kg)

GLORY 45 SuperFight Series (start time: 1:00 p.m. ET)

Middleweight Headline Bout:
Jason Wilnis (184.5 lb / 83.7 kg) vs. Yousri Belgaroui (186.7 lb / 84.7 kg)

Featherweight Bout:
Zakaria Zouggary (143.3 lb / 65 kg) vs. Massaro Glunder (143.1 lb / 64.9 kg)

Lightweight Bout:
Tyjani Beztati (152.6 lb / 69.2 kg) vs. Yodkhunpon Sitmonchai (152.8 lb / 69.3 kg)

Welterweight Bout:
Eyevan Danenberg (168.4 lb / 76.4 kg) vs. Wellington Uega (168.9 lb / 76.6 kg)

Catchweight (73 kg) Bout:
Kevin Hessling (159.4 lb / 72.3 kg) vs. Stoyan Koprivlenski (159.4 lb / 72.3 kg)

Both cards will be broadcast live on Fight Network exclusively in Canada and Turkey.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network Presents ENFUSION LIVE #51 from Halifax this Saturday, July 8 at 8:00 p.m. ET

For Immediate Release – July 6, 2017

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents the Canadian debut of ENFUSION LIVE this Saturday, July 8 at 8:00 p.m. ET, as ENFUSION LIVE #41 emanates from Halifax, Nova Scotia, Canada, headlined by a five-round showdown between England’s Iman Barlow and Canadian Ashley Nichols for the Enfusion -54 kg world championship.

The live broadcast of ENFUSION LIVE #41 will air at 8:00 p.m. ET on Fight Network across Canada. The full line-up includes:

-54kg World Title – Iman Barlow (England) vs. Ashley Nichols (Canada)

-80kg – Thomas Dalziel (Canada) vs. Ariel Abreu (USA)

-85kg – Mark MacKinnon (Canada) vs. Joey George (Canada)

-75kg – Justin Condie (Canada) vs. Matthew Kendell (Canada)

-70kg – Chris McMillan (Canada) vs. Kyle Nelson (Canada)

-60kg – Lenny Wheeler (Canada) vs. Desmond Johnson (Canada)

Ahead of ENFUSION LIVE #41, the UFC 213 PREFIGHT SHOW will air live at 7:00 p.m. ET, featuring final predictions and analysis from Las Vegas, including UFC middleweight champion Michael Bisping and retired contender Kenny Florian serving as desk analysts with host Karyn Bryant and reporter Megan Olivi conducting on-site interviews.

The live UFC 213 POSTFIGHT SHOW airs at approximately 1:00 a.m. ET, recapping the championship doubleheader featuring the rematch between Amanda Nunes and Valentina Shevchenko, plus the clash between Yoel Romero and Robert Whittaker for the interim middleweight crown.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network Delivers Extensive UFC Fight Week Coverage, Including THE ULTIMATE FIGHTER FINALE PRELIMS Live Across Canada

FFor Immediate Release – July 6, 2017

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, will deliver extensive live UFC fight week coverage for THE ULTIMATE FIGHTER FINALE: JOHNSON vs. GAETHJE and UFC 213: NUNES vs. SHEVCHENKO 2 from Las Vegas, including live WEIGH-INS, PREFIGHT and POSTFIGHT shows and a live broadcast of THE ULTIMATE FIGHTER FINALE PRELIMS across Canada on Friday, July 7 at 7:00 p.m. ET.

The coverage begins on Thursday, July 6 at 7:00 p.m. ET with the live ceremonial WEIGH-INS for THE ULTIMATE FIGHTER FINALE: JOHNSON vs. GAETHJE, as headliners Michael “The Menace” Johnsonand Justin “The Highlight” Gaethje tip the scales ahead of their pivotal lightweight showdown in the main event.

On Friday, July 7 at 5:00 p.m. ET, Fight Network presents the live ceremonial WEIGH-INS for UFC 213: NUNES vs. SHEVCHENKO 2, as Amanda Nunes, Valentina Shevchenko, Yoel Romero and Robert Whittaker all weigh in ahead of their five-round championship clashes on pay-per-view.

Immediately following the live weigh-ins, Fight Network will broadcast THE ULTIMATE FIGHTER FINALE PREFIGHT SHOW at 6:00 p.m. ET followed by the live PRELIMS at 7:00 p.m. ET.

THE ULTIMATE FIGHTER FINALE PREFIGHT SHOW will feature former UFC bantamweight champion Dominick Cruz and retired contender Kenny Florian serving as desk analysts with host Karyn Bryant and reporter Megan Olivi conducting on-site interviews.

THE ULTIMATE FIGHTER FINALE PRELIMS will feature an intriguing women’s strawweight encounter between Angela “Overkill” Hill (6-3) and Ashley “SpiderMonkey” Yoder (5-2), a welterweight matchup between TUF contestants James Krause (23-8) and Tom “Da Tank” Gallicchio (19-10), a light heavyweight pairing between battle-tested veterans Ed “Short Fuse” Herman (24-12, 1NC) and CB “The Doberman” Dollaway (16-9), plus a women’s bantamweight matchup pitting Jessica “Evil” Eye against undefeated newcomer Aspen Ladd (5-0).

At the conclusion of Friday’s main card on TSN5, the live broadcast of THE ULTIMATE FIGHTER FINALE POSTFIGHT SHOW airs at approximately 12:00 a.m. ET, featuring highlights, analysis and post-fight interviews.

On Saturday, July 8 at 7:00 p.m. ET, UFC middleweight champion Michael Biping will join the desk for theUFC 213 PREFIGHT SHOW, featuring final predictions and analysis from Las Vegas.

At the conclusion of Saturday’s pay-per-view, the live UFC 213 POSTFIGHT SHOW airs at approximately 1 a.m. ET, recapping all the exciting action.

Additional UFC fight week content on Fight Network includes Countdown to UFC 213, a behind-the-scenes look at the men and women involved in Saturday’s championship bouts, a three-hour special on UFC Hall of Fame inductee Kazushi Sakuraba entitled SAKURABA: GRACIE HUNTER, plus post-fight press conference highlights airing on Sunday, July 9.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network to Live Broadcast New Japan Pro-Wrestling’s First-Ever U.S. Event this Saturday, July 1 at 8 p.m. ET

For Immediate Release – June 27, 2017

 

NJPW: G1 Special in USA to Air Live on Fight Network in Canada and Globally in Over 30 Countries Across Europe, Africa and the Middle East

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, today announced a live broadcast of NEW JAPAN PROWRESTLING’s first-ever U.S. event – the G1 SPECIAL IN USA – this Saturday, July 1 at 8 p.m. ET from the Long Beach Convention Center in Long Beach, Calif.

Fight Network will televise the 4+ hour event live in Canada and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. AXS TV’s NJPW broadcast team – Hall of Famer Jim Ross and former UFC heavyweight champion and NJPW veteran Josh Barnett – will be ringside to call the action.

“Fight Network is the home of NJPW’s weekly English-language series, so our viewers are familiar with the promotion’s exciting talent roster and excellent production value,” said Ariel Shnerer, Director of Programming & Communications for Anthem Sports & Entertainment Corp., the parent company of Fight Network. “The organization’s inaugural event on U.S. soil is stacked with quality matchups. With Fight Network on free preview across Canada, this is an opportune time to expose our viewers to a historic event on Saturday night.”

Starting at 8 p.m. ET, the G1 SPECIAL IN THE USA will feature the following card:

 

IWGP Heavyweight Championship

Kazuchika Okada (c) vs. Cody

 

IWGP Tag-Team Championship

Guerillas of Destiny (c) vs. War Machine

IWGP U.S. Heavyweight Championship Tournament – Round 1

Kenny Omega vs. Michael Elgin

Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii

Juice Robinson vs. Zack Sabre Jr.

Hangman Page vs. Jay Lethal

8-Man Tag-Team Match

David Finlay, Hiroshi Tanahashi, Jay White & KUSHIDA vs. Billy Gunn, Sho Tanaka, Yohei Komatsu &Yoshitatsu

8-Man Tag-Team Match

Dragon Lee, Jyushin Thunder Liger, Titan & Volador Jr. vs. BUSHI, EVIL, Hiromu Takahashi & SANADA

10-Man Tag-Team Match

BULLET CLUB (Bad Luck Fale, Marty Scurll, Matt Jackson, Nick Jackson & Yujiro Takahashi) vs. CHAOS & ROH (Rocky Romero, Beretta, Will Ospreay Jay Briscoe & Mark Briscoe)

Fight Network is currently available on free preview on cable carriers across Canada.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network to Live Broadcast GLORY 42 & Superfight Series Paris, UFC FIGHT NIGHT®: Lewis vs. Hunt Prelims & Fight Night Medicine Hat 3

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents an action-packed day of live combat sports action this Saturday, June 10, beginning at 12:30 p.m. ET with GLORY 42 Superfight Series followed by the GLORY 42 Paris main card at 3 p.m. ET, both airing live on Fight Network across Canada and Turkey.

Later, Fight Network will deliver extensive coverage of UFC FIGHT NIGHT®: Lewis vs. Hunt across Canada, starting at 7 p.m. ET with the live UFC FIGHT NIGHT®: Lewis vs. Hunt PRE-FIGHT SHOW leading into LIVE PRELIMS at 8 p.m. ET on Fight Network. The main card airs live on TSN5. The UFC FIGHT NIGHT®: Lewis vs. Hunt PRE-FIGHT SHOW will feature former UFC bantamweight champion Miesha Tate and retired contender Kenny Florian serving as desk analysts with host Karyn Bryant and reporter Heidi Androl conducting on-site fighter interviews in New Zealand.

The two-hour LIVE PRELIMS on Fight Network will feature lightweights Damien Brown (17-9) and Vinc Pichel (9-1) in a featured clash, plus Luke Jumeau (11-3) takes on Dominique Steele (14-8) at 170 pounds, while No. 11 John Moraga (16-6) fights Ashkan Mokhtarian (13-1) in a flyweight tilt. Kiichi Kunimoto (18-6-2, 1NC) and Zak Ottow (14-4) open the telecast in a welterweight bout.

At the conclusion of Saturday’s main card, the live UFC FIGHT NIGHT®: Lewis vs. Hunt POST-FIGHT SHOW at approximately 1 a.m. ET on Fight Network features highlights, analysis and post-fight interviews.

Kicking off at 12:30 p.m. ET, the GLORY 42 Superfight Series is headlined by recent championship challenger Yoann Kongolo (64-9, 46 KO) in a knockdown, drag-out affair against French veteran Yohan Lidon (92-35-1, 55 KO). In the co-headline bout, heavyweight French native Nicolas Wamba (47-7, 21 KO) goes head-to-head with Brazilian brawler Jhonata Diniz (15-5, 10 KO).

The complete six-fight card for GLORY 42 Superfight Series can be found below:

  • Welterweight Headline Bout: Yoann Kongolo vs. Yohan Lidon
  • Heavyweight Co-Headline Bout: Nicolas Wamba vs. Jhonata Diniz
  • Light Heavyweight Bout: Zinedine Hameur-Lain vs. Freddy Kemayo
  • Lightweight Bout: Marat Grigorian vs. Antonio Gomez
  • Featherweight Bout: Dylan Salvador vs. Serhiy Adamchuk
  • Welterweight Bout: Remy Vectol vs. Francois Ambang

At 3 p.m. ET, the GLORY 42 Paris main card is headlined by GLORY welterweight world champion Cédric Doumbé (66-4-1, 39 KO) defending his title on home soil against rival Nieky Holzken (90-12, 46 KO).Meanwhile, Armenian-Belgian striker Harut Grigorian (44-10, 32 KO) fights No. 4 ranked welterweight Murthel Groenhart (65-22-3) with the winner next in line for a welterweight title opportunity, plus a one-night, four-man lightweight contender tournament.

The complete five-fight card for GLORY 42 Paris can be found below:

  • Welterweight World Title Headline Bout: Cédric Doumbé vs. Nieky Holzken
  • Lightweight Tournament Final Bout: Winner of Bout A vs. Winner of Bout B
  • Welterweight Co-Headline Bout: Murthel Groenhart vs. Harut Grigorian
  • Lightweight Tournament Semifinal Bout B: Niclas Larsen vs. Massaro Glunder
  • Lightweight Tournament Semifinal Bout A: Anatoly Moiseev vs. Christian Baya

At 10 p.m. ET, Z Promotions presents Fight Night Medicine Hat 3 from Alberta, Canada’s Canalta Centre, airing live on Fight Network in Canada, the U.S. and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. In the main event, battle-tested warriors Dennis Hallman (53-20-2) and Joe Riggs (42-17) will collide for the promotion’s vacant middleweight championship. In other featured bouts, Matt MacGrath(18-9) battles Peter Grajcar (4-0) for the welterweight crown, while Steve Roy (2-2) throws down with Josh Heinz (3-1) for the heavyweight title.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network to Live Broadcast M-1 Challenge 79, Fight Nights Global 68, LFA 13 & Extensive UFC 212 Fight Coverage

For Immediate Release – May 31, 2017

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents another busy weekend of live events, beginning this Thursday, June 1 with M-1 Challenge 79: Shlemenko vs. Halsey 2 from St. Petersburg, Russia, which kicks off at 2:30 p.m. ET.

Airing live exclusively across Canada, M-1 Challenge 79: Shlemenko vs. Halsey 2 is headlined by a highly anticipated middleweight rematch between former Bellator MMA champions Alexander Shlemenko(55-9) and Brandon Halsey (9-2). In other featured bouts, German welterweight Arda Adas (7-2) enters enemy territory against Russia’s Sergey Romanov (11-1), Brazilian lightweight Michel Silva (18-5) throws down with Alexey Makhno (13-5), Spanish middleweight Enoc Solves Torres (19-9) meets Oleg Olenyechev (8-4) and Serbian featherweight Dragan Pesic (13-7) faces off with Khamzat Dalgiev (8-1).

The live M-1 Challenge 79: Shlemenko vs. Halsey 2 main card will immediately follow the M-1 Selectionprelims, which kick off at 12 p.m. ET and air live on Fight Network in Canada, the U.S. and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. The M-1 Selection broadcast features American bantamweight Josh Rettinghouse (14-4) taking on Kyrgyzstan’s Bakhtiyar Toichubaev (7-3), while undefeated Temirlan Sharipov (3-0) meets Danila Prikaza (6-1) in an all-Russian welterweight affair.

The Russian city of St. Petersburg will play host to more live action on Friday, June 2 at 12 p.m. ET, as Fight Nights Global 68 airs live on Fight Network in Canada and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. The light heavyweight title is up for grabs in the main event as undefeatedSergey Pavlovich (10-0) takes on Mikhail Mokhnatkin (9-1-2). Meanwhile, a heavyweight superfight is set for the co-main event, with unbeaten Russian powerhouse Vitaly Minakov (19-0) taking on former EliteXC kingpin and UFC title challenger Antonio “Bigfoot” Silva (19-11). Rounding out the star-studded card,Stjepan Bekavac (19-6) welcomes UFC veteran Nikita Krylov (21-5) to the promotion, Tony Johnson Jr.(10-3) squares off with Baga Agaev (28-19) in a heavyweight encounter, Asif Tagiev (5-2-1) meets Dmitry Aryshev (5-5-1) in a welterweight bout, plus unbeaten Israeli prospect Jackie Gosh (7-0) looks to extend his perfect mark against Russia’s Oleg Dadonov (6-1).

On Friday, June 2 at 9 p.m. ET, Legacy Fighting Alliance invades Burbank, Calif. for LFA 13: Millender vs. Holland, featuring pivotal duels in the welterweight division, as Curtis Millender (11-3) takes on Kevin Holland (9-2), while Karen Darabedyan (12-6) faces Sam Liera (12-9). In light heavyweight bouts,Dominick Reyes (5-0) takes on Jordan Powell (8-6), while Alonzo Menifield (2-0) battles Khadzhimurat Bestaev (4-1). A bantamweight bout between undefeated American Kyler Phillips (3-0) and Mexico’sJonathan Quiroz (2-1) will round out the card, which airs live on Fight Network in Canada and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

Finally, on Saturday, June 3, Fight Network presents extensive live pre and post-fight coverage for UFC 212: Aldo vs. Holloway from Rio de Janeiro, Brazil. But first, the live weigh-ins will be televised on Fight Network on Friday, June 2 at 6 p.m. ET, with all the stars tipping the scales ahead of their pay-per-view showdowns.

The UFC 212 PRE-FIGHT SHOW will air live on Fight Network in Canada on Saturday, June 3 at 7 p.m. ET leading into the LIVE PRELIMS on TSN3. The UFC 212 PRE-FIGHT SHOW will feature featherweight contender Cub Swanson, middleweight champion Michael Bisping and former light heavyweight champion Rashad Evans working as desk analysts with host Karyn Bryant and reporter Laura Sanko conducting on-site fighter interviews in Brazil.

At the conclusion of Saturday’s pay-per-view broadcast, the live UFC 212 POST-FIGHT SHOW at approximately 1 a.m. ET on Fight Network features highlights, analysis and post-fight interviews.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network Presents 5 Live Events Over 3 Days Starting Tonight, April 20

For Immediate Release – April 20, 2017

Including UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Lobov Prelims, ONE Championship: Kings of DestinyLFA 10: Heinisch vs. Rota, M-1 Challenge 76 and Combate Americas 13

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents three action-packed days of live mixed martial arts, beginning tonight, Thursday, April 20, with Combate Americas 13 from Tucson, Arizona, kicking off globally with the live prelims at 8 p.m. ET and at 10 p.m. ET in Canada with the live main card, which follows a live edition of IMPACT Wrestling at 8 p.m. ET.

The action continues on Friday, April 21 at 8:30 a.m. ET with a live Canadian broadcast of ONE Championship: Kings of Destiny from Manila, Philippines. Later, at 9 p.m. ET, LFA 10: Heinisch vs. Rota emanates from Pueblo, Colorado and airs live on Fight Network in Canada and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

On Saturday, April 22, M-1 Global returns with a live doubleheader, beginning at 10 a.m. ET with M-1 Selection 76, which airs live in Canada, the U.S. and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. The M-1 Challenge 76 main card airs live exclusively in Canada at 1 p.m. ET.

Finally, Fight Network will deliver extensive coverage of UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Lobov across Canada on Saturday, April 22, starting at 7 p.m. ET with the live UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. LobovPRE-FIGHT SHOW leading into LIVE PRELIMS on Fight Network. The main card airs live on TSN5. TheUFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Lobov PRE-FIGHT SHOW will feature UFC welterweight champion Tyron Woodley and retired UFC lightweight contender Yves Edwards serving as desk analysts with host Karyn Bryant and reporter Laura Sanko conducting on-site fighter interviews.

At the conclusion of Saturday’s main card, the live UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Lobov POST-FIGHT SHOW on Fight Network features highlights, analysis and post-fight interviews.

The stacked lineup for tonight’s Combate Americas 13, starting at 8 p.m. ET globally on Fight Network and 10 p.m. ET with the main card in Canada, includes:

-Roman Salazar (10-5) vs. Ricky Palacios (7-1)

-Irwin Rivera (5-2) vs. Kevin Natividad (2-0)

-Benny Madrid (9-3) vs. Chad Dietmeyer (8-2)

-Daniel Rodriguez (3-0) vs. Joel Champion (4-0)

-Erick Sanchez (7-3) vs. Randy Steinke (17-10-1)
-Victor Reyna (8-3) vs. Andrew Perez (5-4)
-Stephanie Alba (3-1) vs. Alesha Zappitella (2-0)

ONE Championship: Kings of Destiny, airing on Friday, April 21 at 8:30 a.m. ET across Canada, is headlined by lightweight kingpin Eduard Folayang defending his title against surging Ev Ting. The full card includes:

-Eduard Folayang (17-5) vs. Ev Ting (13-3) – ONE lightweight title
-Kevin Belingon (14-5) vs. Toni Tauru (11-4-1)
-Danny Kingad (5-0) vs. Muhammad Aiman (2-1)

-Eugene Toquero (8-4) vs. Stefer Rahardian (4-0)
-Chan Rothana (4-2) vs. Xie Bin (2-1)

-Gina Iniong (4-2) vs. Natalie Hills (2-4)
-Michelle Nicolini (3-1) vs. Irina Mazepa (2-0)

-Robin Catalan (4-3) vs. Jeremy Miado (6-0)
-Christian Lee (5-1) vs. Jianping Wan (2-2)
-Honorio Banario (11-6) vs. Jaroslav Jartim (6-5-1)

LFA 10: Heinisch vs. Rota, airing on Friday, April 21 at 9 p.m. ET across Canada and globally on Fight Network, features the following lineup:

-Ian Heinisch (7-0) vs. Lucas Rota (12-6)

-Nick Urso (9-3) vs. Brandon Royval (5-2)
-Zac Riley (5-3) vs. Jerome Rivera (5-0)

-Dominic Montoya (7-0) vs. Slobodan Maksimovic (12-5-1)

-Andrew Yates (9-2) vs. Andrew Tenneson (5-1)
-Adam Martinez (3-1) vs. Maikel Perez (1-0)

-Cody Yohn (3-1) vs. Mike Jones (4-2)

Saturday’s M-1 Global doubleheader begins with a live global broadcast of M-1 Selection 76 at 10 a.m. ET, which will include the following bouts:

-Javier Fuentes (9-3) vs. Khamzat Sakalov (4-2)
-Elnur Veliev (6-0) vs. Zalimbek Omarov (7-2)
-Anatoly Lyagu (5-1) vs. Abubakar Mestoev (4-0)
-Evgeniy Goncharov (5-2) vs. Daniil Arepyev (7-1)
-Alexey Valivakhin (10-5) vs. Ingishkan Ozdoev (0-0)

The M-1 Challenge 76 main card airs live across Canada at 1 p.m. ET and is headlined by a clash for the M-1 bantamweight championship. The full fight card includes:

-Movsar Evloev (6-0) vs. Alexei Nevzorov (12-2) – M-1 bantamweight title
-Khamzat Dalgiev (8-1) vs. Heliton dos Santos (15-5)
-Timur Nagibin (8-2) vs. Diego D’Avila (18-5)

-Sergey Morozov (6-2) vs. Fabricio Sarraff (22-9)

-Zalimbeg Omarov (7-2-1) vs. Elnur Veliev (6-0-1)

Saturday’s UFC FIGHT NIGHT®: Swanson vs. Lobov PRELIMS air live on Fight Network across Canada at 8 p.m. ET. The star-studded four-bout card includes:

-Thales Leites (26-7) vs. Sam Alvey (30-8)
-Dustin Ortiz (16-6) vs. Brandon Moreno (13-3)

-Scott Holtzman (9-2) vs. Michael McBride (8-2)

-Jessica Penne (12-5) vs. Danielle Taylor (8-2)

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.

Fight Network Presents KSW 38 & TKO 38 Live Doubleheader this Friday, April 7, Plus Live UFC® 210 Coverage on April 8

TORONTO – Fight Network, the world’s premier 24/7 multi-platform channel dedicated to complete coverage of combat sports, presents a thrilling live mixed martial arts doubleheader this Friday, April 7, beginning with KSW 38: Live in Studio from Warsaw, Poland at 3 p.m. ET followed by TKO 38: Ascensionfrom Montreal, Canada at 6 p.m. ET. Live fight coverage continues on Saturday, April 8 with the live PRE-FIGHT and POST-FIGHT shows for UFC® 210: CORMIER vs. JOHNSON 2.

KSW 38: Live in Studio will be televised live on Fight Network in Canada, the U.S. and globally in over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East. Meanwhile, TKO 38: Ascension airs live on Fight Network in Canada and streams globally on UFCFightPass.com.

Kicking off at 3 p.m. ET, a pair of top Polish featherweight stars will headline KSW 38: Live in Studio, asArtur Sowinski (17-8) collides with Lukasz Chlewicki (14-5-1). In the co-main event, Polish lightweightGrzegorz Szulakowski (7-1) welcomes Brazil’s Renato Gomes (20-9) into enemy territory. In other featured contests, Polish featherweight Roman Szymanski (9-3) meets Brazil’s Denilson Neves (11-4),Lukasz Rajewski (6-2) faces Sebastian Romanowski (11-7-1) in a battle of Polish featherweights, Kamil Selwa (10-5) tackles fellow Polish bantamweight prospect Anzor Azhiev (6-2), Antoni Chmiewlewski (32-15) and Lukasz Bienkowski (4-1) square off in a clash of Polish middleweights, plus Kamil Szymuszowski (15-4) and Grajcan Szadzinski (5-1) throw down in an all-Polish lightweight showdown.

TKO 38: Ascension gets underway at 6 p.m. ET and will be headlined by a massive lightweight matchup between Ontario’s Jesse Ronson (16-8) and Montreal’s Derek Gauthier (8-6). The bantamweight co-feature pits Michael Imperato (7-2) against Xavier Alaoui (7-1). In other marquee bouts, T.J. Laramie (5-1) takes on Alex Morgan (6-2) in a featherweight contest, Speedy Gym product Dimitri Waardenburg (12-7) meets American bantamweight David Sachs (10-3), once-beaten Canadian middleweight Marc-Andre Barriault (6-1) battles Frenchman Yacine Bandaoui (7-5), undefeated Canadian heavyweight Adam Dyczka (4-0) takes on debuting Bobby Sullivan (0-0), plus Tyler Wilson (1-0) faces Eric Daigneault (2-2) at 135 pounds, Charles Jourdain (3-0) faces Mathieu Morciano (3-2) at 145 pounds, Jeremie Capony (5-0) risks his perfect record against Kevin Genereux (2-2) at 155 pounds and highly touted flyweight prospect Tony Laramie (1-0) pursues his second professional triumph opposite undefeated Derek Falk (2-0).

In addition, Fight Network will deliver extensive coverage of UFC® 210: CORMIER vs. JOHNSON 2 on Saturday, April 8, starting at 1 p.m. ET with four hours of Fight Network’s original series UFC IN 60showcasing main event and co-main event stars Daniel Cormier, Anthony Johnson, Chris Weidman and Gegard Mousasi. At 5 p.m. ET, UFC 210 COUNTDOWN goes inside the lives and gyms of four athletes preparing for pivotal battles.

Fight Network will televise the live UFC® 210 PRE-FIGHT SHOW at 7 p.m. ET leading into live prelims on TSN2. The show features retired UFC contenders Kenny Florian and Yves Edwards working as desk analysts with host Karyn Bryant, along with reporter Megan Olivi conducting on-site fighter interviews.

At the conclusion of UFC® 210: CORMIER vs. JOHNSON 2, the live UFC® 210 POST-FIGHT SHOWfeatures highlights, analysis and post-fight interviews.

For a full listing of Fight Network’s broadcast schedule, please visit www.fightnetwork.com, follow us on Twitter @fightnet, become a fan on Facebook and visit us on Instagram @fightnet.