Category Archives: Judo

FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 30-Dec. 6, 2015)

(U.S. only schedules unless otherwise indicated. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:

 

Monday, Nov. 30
6:00 p.m. ET — Global Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
6:30 p.m. ETJudo Zagreb Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – GFL Greatest Knockouts – Compilation show of boxing, MMA and kickboxing knockouts.
11:00 ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
Tuesday, Dec. 1
12:00 p.m. ETGFL Greatest Knockouts – Compilation show of boxing, MMA and kickboxing knockouts.
2:00 p.m. & 8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. ET5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
10:00 p.m. ET – Ring of Combat 50 – Featuring George Sheppard vs. Jeff Lentz, Phillipe Nover vs. Dan Cion, Julio Arce vs. Thomas Vasquez and Chris Piriz vs. Leo Muniz from Jan. 23, 2015 in Atlantic City,
NJ.
 
Wednesday, Dec. 2
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championships 63 – Featuring Stevie Ray vs. Ivan Buchinger for the lightweight title, plus Jim Alers vs. Graham Turner for the featherweight title from Dec. 31, 2013 in Dublin, Ireland.
10:30 p.m. ETCage Contender FanZone – A trip into the archives of the UK-based Cage Contender to relive the promotion’s best fights and highlights.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ETWorld Combat Games Day 1 Highlights – Highlights from Day 1 of the 2013 SportAccord World Combat Games from Oct. 19, 2013 in St. Petersburg, Russia,
 
Thursday, Dec. 3
1:30 a.m., 4:30 a.m., 10:30 a.m. & 5:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
2:00 a.m. ETUltimate Challenge MMA 36: Kinslow vs. Chapman – Featuring Carl Kinslow vs. Nick Chapman from Oct. 5, 2013 in London.
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETKSW 33: Khalidov vs. Materia – Featuring Mamed Khalidov vs. Michal Materia for the KSW middleweight title and Michael Kita vs. Karol Bedorf for the KSW heavyweight title from Nov. 28, 2015 in Krakow, Poland.
 
Friday, Dec. 4
12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
12:30 p.m. ET – M-1 Challenge 63: Puetz vs. Nemkov 2 – LIVE MMA from St. Petersburg, Russia, featuring Stephan Puetz defending his M-1 light heavyweight title vs. Viktor Nemkov.
5:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Luke Rockhold – Sitdown interview with current UFC star and former Strikeforce middleweight champion Luke Rockhold.
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m vy 12m arena with three-level obstacle structures.
9:00 p.m. ETKSW 28: Fighters’ Den – Featuring Karol Bedorf vs. Rolles Gracie for the KSW heavyweight title from Oct. 4, 2014 in Szcecin, Poland.
 
Saturday, Dec. 5
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Shonie Carter vs. Jason MacDonald from TKO 21.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Joe Stevenson vs. Kai Kamaka from Gladiator Challenge 2.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
5:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
6:00 p.m. ETEnfusion Live #34: Holland – Featuring Artur Kyshenko vs. Hicham El Gaoul, plus Ilias Bulaid vs. Houcine Bennoui for the Enfusion -67 kg world championship from Nov. 21, 2015.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETM-1 Challenge 63: Puetz vs. Nemkov 2 – Featuring Stephan Puetz defending his M-1 light heavyweight title vs. Viktor Nemkov from Dec. 4, 2015 in St. Petersburg, Russia.
 
Sunday, Dec. 6
11:00 a.m. ETBest of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
1:00 p.m. ETLegend 3: Pour Homme – Featuring hybrid MMNA/kickboxing action from Milan, Italy, including Armen Petrosyan, Andy Souwer and Pavel Zhuravlev and Paul Daley from Apr. 5, 2014.
5:00 p.m. ETGlobal Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
5:30 p.m. ETJudo Baku Grand Slam Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May 8-10, 2015 in Azerbaijan
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.
Information:
Twitter & Instagram @fightnet

FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 16-22, 2015)

(U.S. only schedules unless otherwise indicated. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:

 

Monday, Nov. 16
6:00 p.m. ET – Global Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
6:30 p.m. ETJudo Samsun Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 27-29, 2015 in Turkey.
7:00 p.m. & 11:00 ET5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
Tuesday, Nov. 17
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
10:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 47 – Featuring Professional MMA from Nov. 13, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Nov. 18
5:00 p.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championships 61 – Featuring Bruno Carvalho vs. Mat Inman from Nov. 15, 2013 in Amman, Jordan.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
 
Thursday, Nov. 19
2:00 a.m. & 1 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 34 – Featuring Makunga Bunduku vs, Ricky Campbell and Nathan Jones vs. Julian Kerr from June 1, 2013 in London.
4:30 a.m., 10:30 a.m. & 5:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
3:00 p.m. & 6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at5 a higher level.
8:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETEnfusion Live #33: Switzerland – Featuring Diogo Calado vs. Rafael Ilodra for the Enfusion -75kg world championship from Nov. 7, 2015 in Matigny, Switzerland.
 
Friday, Nov. 20
12:00 a.m. & 11 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
2:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.
4:00 a.m. ET – Best of DEEP – Featuring classic fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinua Aoki, Hayatpo Sakurai and Gegard Moisasi.
5:00 a.m. ETBest of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league Jewels.
12:30 p.m. ET – M-1 Challenge 62 – Featuring Ivan Buchinger vs. Mansour Barnaoui for the Mi-1 Challenge featherweight title from Oct. 10, 2015 in Sochi, Russia.
4:30 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxing climb  the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
5:00 p.m. ET

UFC Fight Night Monterrey Weigh-Ins 

– LIVE coverage of the official weigh-ins for UFC Fight Night: Brown vs. Gastelum from Monterrey, Mexico.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Greg Jackson – Sit-down interview with renowned MMA coach Greg Jackson.
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
9:00 p.m. ETKSW 26: Materia vs. Silva – Featuring Michal Materia vs. Jay Silva and Marcin Rozalski vs. Nick Rossborough from Mar. 22, 2014 in Warsaw, Poland.
11:00 p.m. ET — CANADA ONLY — WSOF 25: Lightweight Tournament – LIVE coverage featuring Islam Mamedov, Mike Ricci, Joao Xerferino, Rich Patishnock, Jorge Patino, Brian Cobb, Brian Foster and Luis Palomino fro, Phoenix, AZ.
Saturday, Nov. 21
4:30 a.m. ETBookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Randy Velarde from Gladiator Challenge 2.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
3:00 p.m. ETEnfusion #34 Holland – LIVE professional kickboxing from Groningen, Holland, featuring Ilias Bulaid vs. Houcine Bennoui for the -67kg world championship, plus Artur Kyshenko vs. Hicham El Gaoui.
5:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
7:00 p.m. ET — UFC Fight Night Monterrey Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Brown vs. Gastelum from Monterrey, Mexico.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETSuper Fight League 3 – Featuring James Thompson vs. Bobby Lashley and Trevor Prangley vs. Baga Agaev from May 6, 2012 in New Delhi, India.
 
Sunday, Nov. 22
 
6:00 a.m. ET – CANADA ONLY – ONE: Dynasty of Champions – LIVE featuring Marat Gafurov vs. Jadamba Narantungalag for the ONE featherweight title, plus Adriano Moraes vs. Kairat Akhmetov for the One flywidht Championship, in Beijing, China.
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ETBest of ADCC – Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
5:00 p.m. ETGlobal Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
5:30 p.m. ETJudo Zagreb Grand Prix – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.
8:00 p.m. ET – CANADA ONLY – UFC Fight Night PreLims– LIVE preliminary fights featuring Eric Perez vs. Taylor Lapilus, Hector Urbina vs. Bartosz Fabinski, Scott Jorgensen vs. Alejandro Perez and Gabriel Benitez vs. Andre Fili from Monterry, Mexico.
11:00 p.m. ETEnfusion Live #21: Merseburg, Germany – Pro kickboxing featuring Mohammed Jaraya vs. Mark Vogel, Andrew Tate vs. Orhan Karalioglu and Max Baumert vs. Valdet Galshi from Oct. 4, 2014 in Merseburg, Germany.
Information:
Twitter & Instagram @fightnet

Weekly Fight Network MMA programming schedule (Oct. 26-Nov. 1, 2015)

(U.S. only schedules unless otherwise indicated. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Oct. 26
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET & 11:30 p.m. ET– Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Oct. 27
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
5:00 & 5:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 46 – Featuring Jesse Arnett vs. Dimitri Waardenburg for the Hard Knocks bantamweight title from Oct. 24, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Oct. 28
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 59 – Featuring Jim Alers vs. Martin Svensson for the featherweight title, plus bantamweight grand prix, from Sept. 14, 2013 in Cardiff, Wales.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 4 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s lightweight, men’s middleweight, female featherweight and Men’s super-heavyweight divisions.
 
Thursday, Oct. 29
2:00 a.m. ETUltimate Challenge MMA 31 – Featuring Neil Grove vs. Tomasz Czerwinski in heavyweight action from Dec. 1, 2012 in London.
4:30 a.m. & 10:30 a.m. ETTakeDown Wrestling – Eztensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success as rookies compete for a chance to become pros and get experience needed to succeed at a higher level.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETEnfusion Live #21: Belgium – Professional kickboxing featuring Nordin Ben Moh vs. Sergio Sanchez, Brice Guidon vs. Dexter Suisse and Anke Van Gestel vs. Aleide Lawant for the -61 kg world championship from Oct. 10,k 2015 in Gent, Belgium.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
Friday, Oct. 30
12:00 a.m. & 11 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
5:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professional and get experience needed to succeed at a higher level.
6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospect and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETToe 2 Toe with Chung Lee – Sit-down interviews with Sanshou specialist and UFC middleweight star Chung Lee.
9:30 p.m. ETKSW 23: Khalidov vs. Manhoef – Featuring Mamde Khakidov vs. Melvin Manhoef, Sean McCorkle vs. Mariusz Pudzianowski and Kendall Grove vs. Michal Materia from June 8, 2013 in Gdansk, Poland.
 
Saturday, Oct. 31
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. David Velasquez from Gladiator Challenge 27.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
2:00 p.m. ETKSW 32: Road to Wembley– LIVE MMA featuring Mariusz Pudzianowski vs. Peter Graham, Borys Mankowski vs. Jesse Taylor for the KSW welterweight title, Tomasz Narkun vs. Goran Reijic for the KSW light heavyweight title, plus James McSweeney vs. Marcin vs. Marcin Rozalski, from London’s Wembley Stadium.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 1 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the the men’s flyweight, female strawweight and men’s heavyweight divisions.
10:30 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 2 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s bantamweight, female flyweight and men’s light heavyweight division.
Sunday, Nov. 1
6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ETBest of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
5:30 p.m. ET – 2014 Judo Tyumen Grand Slam – Highlights from the 2014 Judo Tyumen Grand Slam from July 12-13, 2014 in Russia.
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.
11:00 p.m. ET – Enfusion Live #18: Amsterdam – Pro kickboxing from Amsterdam, Holland, featuring top international and rising prospects.
Information:
Twitter & Instagram @fightnet

FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Sept. 21-27, 2015)

For Immediate Release
(U.S. only schedules unless otherwise indicated in blue. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Sept. 21
6:30 p.m. ET – Judo World Championships 2004 Highlights – Highlights from the 2014 Judo World Championships on Aug.14 Judo World Championships on Aug.5-31, in Chelyabinsk, Russia.
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET & 11:30 p.m. ET– Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Sept. 22
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
11:00 p.m. ETEnfusion Live #31: Malaga, Spain – Featuring Fran Palenzuela vs. Tayfun Ozcan in kickboxing action from the Enfusion -72.5 kg world title from, Sept. 19, 2015 in Malaga, Spain.
 
Wednesday, Sept. 23
2:00 a.m. ET & 2 p.m. ETGlobal Fighting Championship 4 – Featuring Badr Hari vs. Arnond Oborotov on a stacked MMA/kickboxing card from Oct. 16, 2014 in Dubai.
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 54 – Featuring Jesse Taylor vs. John Phillips for the Cage Warriors middleweight title fromMay 4,m 2013 in Cardiff, Wales.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
 
Thursday, Sept. 24
1:30 a.m. ET & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 26: The Real Deal – Featuring Linton VBssell vs. Aurelijus Kerpe and Stav Economou vs. Tomasz Czerwinski from Feb. 4, 2012 in London.
3:30 a.m. ETHard Knocks Fighting: Out of the Cage: Lindsay Garbatt– Mini-documentary on Toronto native Lindsay Garbatt’s MMA journey ahead of her clash with Valeria Mejia at Hard Knocks Fighting 45 LIVE on Fight Network.
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
8:00 p.m. ETUFC Fight Night: Nelson vs. Barnett Pre-Show – Pre-show coverage and analysis of UFC Fight Night: Nelson vs. Barnett in Saltama, Japan.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETM-1 Challenge 61: Battle of Narts 2 – Featuring heavyweight champion Marcin Tybura vs. Ante Delija from Igushetia, Russia.
 
Friday, Sept. 25
12:00 a.m. ET & 11 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
4:00 a.m. ET & 5:00 p.m. ETUFC Fight Night: Nelson vs. Barnett Pre-Show – Pre-show coverage and analysis of UFC Fight Night: Nelson vs. Barnett in Saltama, Japan.
12:00 p.m. ET – Bookie Beatdown – Preview of the betting lines and top picks for major UFC events.
6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETKSW 18: Overeem vs. Rozalski  – Featuring Valentijn Overeem vs. Mar4cin Rozalski, Jan Blachowicz vs. Mario Miranda and Curt Warburton vs. Artur Sowinski from Feb. 25, 2012 in Lodz, Poland.
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 45 – LIVE MMA from Calgary, Alberta, Canada featuring Jordan McKay vs. Joel Powell and Wolfgang Janssen vs. Craig Shintani.
 
Saturday, Sept. 26
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Georges St, Pierre vs. Thomas Denny from UCC 12.
7:00 a.m. ET & 12:00 p.m. ETUFC Fight Night: Nelson vs. Barnett Pre-Show – Pre-show coverage and analysis of UFC Fight Night: Nelson vs. Barnett in Saltama, Japan.
5:00 p.m. ETDEEP: Cage Impact 2013 Featuring Doo Ho Choi vs, Shoji Maruyama and Ryuta Sakurai vs. Yuji Sakuragi from June 15, 2013 in Tokyo.
8 p.m. ETCANADA ONLYUFC Fight Night: Barnett vs. Nelson Prelims Live preliminary bouts from Saitama, Japan, including Katsunori Kikuno vs. Diego Brandao and Naoyuki Kotani vs. Kajan Johnson.
9:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 45 – Featuring Jordan Mackay vs. Joel Powell and Wolfgang Janssen vs. Craig Shintani from Sept. 25, 2015 in Calgary, Alberta, Canada.
 
 
Sunday, Sept. 27
6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
8:30 a.m. ETCANADA ONLY ONE Championship: Odyssey of Champions LIVELive MMA from Jakarta, Indonesia, featuring Jadamba Narantungalag vs. Marat Gafurov for the ONE featherweight title, plus Herbert Burns vs. Timofey Nastyukhin, Roger Huerta vs. Koji Ando and Leandro Ataides vs. Alexey Butorin.
11:00 a.m. ETBest of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETB – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
4:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4– Compilation of international fights from SFLO, Legend, FFC, M-1 and others.
5:00 p.m.USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
5:30 p.m. ETJudo Baku Grand Slam 2014 Highlights – Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May 9-11 in Azerbaijan.
11:00 p.m. ETEnfusion Live: Groningen – Professional kickboxing featuring Rachida Bouhout vs. Laetitia Bakissy for thew Enfusion women’s -64kg Title from Nov. 16, 2013 in Groningen, Netherlands.
l

Information:
Twitter & Instagram @fightnet

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 31-Sept. 6, 2015)

 (U.S. only schedule..  For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Aug. 31
 
6:30 p.m. ET – Judo Ulaanbaatar Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Ulaanbaatar Grand Prix from July 4-6, 2014 in Mongolia.
 
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Sept. 1
 
1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
 
6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Javier Mendez – In-depth sit-down interview with American Kickboxing Academy head coach Javier Mendez.
 
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
 
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
 
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
 
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 43 – Featuring Jason Zentgraf vs. Nick Ring, Misha Cirkunov vs. Shaun Asher and Sergej Juskevic vs. LT Nelson from May 22, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Sept. 2

2:00 a.m. ETDEEP: 61 Impact
– Featuring Kazunori Yokota vs. Shoji Maruyama and Kazuhiro Nakamura vs. Young Choi from Feb. 16, 2013 in Tokyo, Japan.
 
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
 
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
 
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 51 – Featuring Conor McGregor vs7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.from Dec. 31, 2012 in Dublin, Ireland.
 
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
 
11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
 
Thursday, Sept. 3
 
1:30 a.m. ET & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 23: Go 4 It – Featuring John Maguire vs. Peter Irving from Sept. 17, 2011 in London.
 
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
 
7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
 
8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ET – SuperKombat New Heroes Mamaia 2015 – Featuring Alexandru Negrea vs. Dumitru Topai and Andrei Ostrovanu vs. Cristian Milea in kickboxing action from Aug. 1, 2014 in Mamaia, Romania.
 
Friday, Sept. 4
 
12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
 
6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
 
7:00 p.m. ETUFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Weigh In – LIVE coverage of the official weigh-in for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Greg Jackson – In-depth sit-down interview with renowned MMA coach Greg Jaackson.
 
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
9:00 p.m. ETKSW 15: Khalidov vs. Irvin – Featuring Mamed Khalidov vs. Jamrs Irvin and Rameau Thierry Sokoudjou vs. Jan Blachowicz form Mar. 19, 2011 in Warsaw, Poland.
 
Saturday, Sept. 5
 
12:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
12:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Krzysztof Soszynski vs. Yan Pellerin from TKO 26 and Todd Gouwenberg vs. Martin Desilets from TKO 27.
 
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Chael Sonnen vs. Jason Lambert from Gladiator Challenge 20.
 
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.
 
3:00 p.m. ET DEEP: 62 Impact – Featuring Satoru Kitaoka vs. Daisuke Nakamura, Daiki Hata vs. Yoshiro Maeda, Dan Hornbuckle vs. Yuya Shirai and Akihito Gono vs. Taisuke Okuno from Apr. 26, 2013 in Tokyo.
 
7:00 p.m. ET UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Pre-Show – LIVE pre-fight coverage, predictions and analysis for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ETKing of Kings: World Grand Prix Riga 2015 – Features a one-night, single-elimination welterweight tournament from May 22, 2015 in Riga, Latvia.
 
Sunday, Sept. 6
 
12:00 p.m. ETMMA Platinum Gloves 9 – Featuring Shaquan Moore vs. Daniel Ochart and more of Long Island’s next generation of MMA prospects from Apr. 25, 2014.
 
1:00 a.m. ET UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Post-Show – LIVE post-fight coverage, predictions and analysis for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
 
11:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
 
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team
 
5:00 p.m.USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
 
5:30 p.m. ETJudo Rabat World Masters 2015 Highlights – Highlights from the Judo Rabat World Masters from May 23-24, 2015 in Rabat, Morocco.
 
11:00 p.m. ETEnfusion Live #30: Dublin: Philpott vbs. Jaraya – Featuring professional kickboxing from July 11, 2015 in Dublin, Ireland.
INFORMATION:
Twitter & Instagram @fightnet
ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 24-30, 2015)

(U.S. only schedule..  For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Aug. 24
 
6:30 p.m. ET – Judo Budapest Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Budapest Grand Prix from June 21-22, 2014 in Hungary.
 
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Aug. 25
 
1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
 
6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Sam Stout – In-depth sit-down interview with Canadian UFC lightweight contender Sam Stout.
 
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
 
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
 
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
 
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 21 – Featuring Ryan Dickson vs. Jason Fischer, Christ Franck vs. Joel Powell and Anton Tokarchuk vs. Todd Stoute from Mar. 20, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Aug. 26
 
2:00 a.m. ETDEEP: 72 Impact – Featuring Takafumi Otsuka vs. Toshiaki Kitada, Daisuke Nakamura vs. Yuki Okano and Yuki Motoya vs. Jong Heon Chae from May 16, 2015 in Tokyo.
 
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
 
6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
 
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 50 – Featuring Robert Whiteford vs. Chris Fishgold, Mats Nilsson vs. Denniuston Sutherland and Aaron Wilkinson vs. Alan Johnston from Dec. 8, 212 in Glasgow, Scotland.
 
11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
 
11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
 
Thursday, Aug. 27
 
1:30 a.m. ET & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 22: Warrior Creed – Featuring Alex Reid vs. Jason Barrett from Aug. 6, 2011 in London.
 
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
 
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies Ep 9- Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
 
8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 34 Featuring Aleksander Emelianenko vs. Konstantin Gluhov, Sergey Kornev vs. Marcin Zonteck and Yasubey Enomoto vs. Khusein Khaliev from Sept. 30, 2012 in Moscow.
 
Friday, Aug. 28
 
12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
 
6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
 
7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Javier Mendez – In-depth sit-down interview with American Kickboxing Academy head coach Javier Mendez.
 
8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
9:00 p.m. ET – KSW 14: Judgement Day Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Eric “Butterban” Esch and Jan Blachowicz vs. Daniel Tabera from Sept. 28, 2010 in Warsaw, Poland.
 
Saturday, Aug. 29
 
1:00 a.m. ET – IMMAF Amateur MMA Championships – Coverage of the 2014 IMMAF Amateur MMA World Championships from June 30-July 6, 2014 in Las Vegas.
 
6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Hatsu Hioki’s epic battle against Mark Hominick from TKO 25, plus Martin Desilets in action.
 
7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Tyson Griffin vs. Urijah Faber from Gladiator Challenge 42.
 
8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.
 
9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
 
3:00 p.m. ET – DEEP: 61 Impact – Featuring Kazunori Yokota vs. Shoji Maruyama and Kazuhiro Nakamura vs. Young Choi from Feb. 16, 2012 in Tokyo.
 
7:00 p.m. ET- Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
 
8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Sunday, Aug. 30
 
1:00 a.m. ET – Ring of Combat 50 – Featuring George Sheppard vs. Jeff Lentz, Phillipe Nover vs. Dan Cion, Julio Arce vs. Thomas Vasquez and Chris Piriz vs. Leo Muniz from Jan. 23, 2015 in Atlantic City, NJ.
 
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
 
11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
 
12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team
 
5:00 p.m. – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
 
5:30 p.m. ET – Judo Paris Grand Slam 2014 Highlights – Highlights from the Judo Paris Grand Slam from Feb. 8-9, 2014 in France.
 
11:00 p.m. ET – Enfusion Live #29: Amsterdam – Featuring Professional kickboxing from May 24, 2015 in Amsterdam, Holland.
INFORMATION:
Twitter & Instagram @fightnet
ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

 

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 17-23, 2015)

(U.S. only schedule., excluding listings in blue.  For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Aug. 17
6:30 p.m. ET – Judo Havana Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Havana Grand Prix from Jun 3, 6-8, 2014 in Cuba.
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
Tuesday, Aug. 18
1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Phil Davis – In-depth sit-down interview with UFC light heavyweight star Phil Davis.
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arenda with three-level obstacle structures.
4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 41 – Featuring Rodney Wallace vs. Tyuta Sakurai and Keita Nakamura vs. Yoshiyuki Katahira from Feb. 28, 2015 in Tokyo, Japan.
Wednesday, Aug. 19
4:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
8:00 a.m. ET – Hard Knocks Fighting 41– Featuring Rodney Wallace vs. Misha Cirkunov from Jan. 30, 2015 in Calgary, Canada.
6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 49 – Featuring Bruno Carvalho vs. Cathal Oedred and Rosi Sexton vs. Sheila Gaff from Oct. 27, 2012 in Cardiff, Wales.
11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
Thursday, Aug. 20
1:30 a.m. & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 21: Stand Your Ground – Featuring Oli Thompson vs. Mark Potter from June 25, 2011 in London.
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 32 Featuring Kenny Garner vs. Magomed Malikov, Mario Miranda vs. Artur Guseimov and Maxim Grishin vs. Joachim Christensen from May 16, 2012 in Moscow.
Friday, Aug. 21
12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Sam Stoud – In-depth sit-down
interview with Canadian UFC lightweight contender Phil Davis.
8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
9:00 p.m. ET – KSW 31: Materia vs. Drwal Featuring Michal Materia vs. Tomasz Drwal, Mariusz Pudzianowski vs. Rolles Gracie and Goran Reljic vs. Attila Vegh from May 23, 2015 in Gdansk, Poland.
10:00 p.m. ET — UFC Fight Night: Holloway vs. Oliveira Prelims (CANADA ONLY) – LIVE preliminary fights from Saskatoon, Canada, featuring Sam Stout vs. Frankie Perez and Yves Jabouin vs. Felipe Arantes.
Saturday, Aug. 22
1:00 a.m. ET – Instinct MMA 4: Thatch vs. Grandmont – Featuring Brandon Thatch vs. Martin Grandmont and Thierry Quenneville vs. Luke Caudillo from June 29, 2012 in Montreal.
6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Ivan Menjivar vs. Jeff Curran from UCC 10 and Damacio Page vs. Thierry Quenneville from TKO 25.
7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.
8:00 a.m. ET – Best of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.
9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
3:00 p.m. ET – DEEP: 72 – Featuring Yuki Okano vs. Yuki Motoya vs. Jong Heon Chae from May 16, 2015 in Tokyo.
6:00 p.m. ET – UFC Fight Night: Holloway vs. Oliveira Weigh-Ins – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC Fight Night: Halloway vs. Oliveira from Saskatoon, Saskatchewan.
9:00 p.m. ET – King of Kings: World Grand Prix Riga 20915 – Featuring a one-night, single-elimination light heavyweight tournament May 22, 2015 in Riga, Latvia.
11:00 p.m. ET – Inside Evolucao Thai – An inside look at the demise of the Brazilian Chute Academy and formation of Evolucao Thai in Canada.
Sunday, Aug. 23
12:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
1:00 a.m. ET – Ring of Combat 49 – Featuring Andre Harrison vs. Jeff Lentz and Julio Arce vs. Jake Grigson from Sept. 19, 2014 in Atlantic City, NJ.
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team.
5:00 p.m. – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
5:30 p.m. ET – Judo Baku Grand Slam 2015 Highlights – Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May 8-10, 2015 in Azerbaijan.
6:00 p.m. ET — UFC Fight Night: Holloway vs. Oliveira Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Halloway vs. Oliveira from Saskatoon, Saskatchewan.
6:00 p.m. ET – RFA 29: USA vs. Brazil (CANADA ONLY) – LIVE MMA action from Sioux Falls, South Dakota, featuring teams coached by Robbie Lawler and Lyoto Machida, with Ricky Musgrave vs. Raoni Barcelos in the main event for the RFA featherweight title.
11:00 p.m. ET – Enfusion Live #28: Cingel vs. El Boustati – Featuring Miko Cingel vs. Ibrahim Boustati for the -85kg world title from Zilina, Slovakia.
INFORMATION:
Twitter & Instagram @fightnet

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 10-16, 2015)

 (U.S. only schedule. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Aug. 10
6:30 p.m. ET – Judo Baku Grand Slam 2014 Highlights – Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May. 9-11, 2014 in Azerbaijan.
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
Tuesday, Aug. 11
1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Chris Weidman – In-depth sit-down interview with UFC middleweight champion Chris Weidman.
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arenda with three-level obstacle structures.
4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
11:00 p.m. ETSuperKombat: World Grand Prix III 2015 – Featuring Catalin Morasanu vs. Colin George and Andrei Stoica vs. Abdarhmane Coulibaly
from June 19, 2015 in Constanta, Romania.
Wednesday, Aug. 12
1:00 a.m. ETDeep: DREAM Impact 2014: Kitaoka vs. Yoshida – Featuring Satoru Kitaoka vs. Yoshiyuki Yoshida from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.
4:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCWF: Fight Night 7 – Featuring Pavel Kusch vs. Chris Fields for the middleweight title and Canadian Mark Holst vs. Leonardo Santos for the lightweight title from Sept. 1, 2012 in Amman, Jordan.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
Thursday, Aug. 13
1:30 a.m. & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 20: Fists of Fire – Featuring John Maguire vs. Jamaine Facey from May 14, 2011 from May 14, 2011 in London.
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETM-1 Challenge 31 Featuring Jeff Monson vs. Alexey Oleinik, Alexander Yakoview vs, Shamil Zavurov, Tashid Magomedeov vs. Yasubey Enimoto and Alexsander Emelinaenko vs. Tadas Rimkevicius from Mar. 16, 2012 in St. Petersburg, Russia.
Friday, Aug. 15
12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
6:00 P.M. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Phil Davis – In-depth sit-down interview with UFC light heavyweight star Phil Davis.
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
9:00 p.m. ETKSW 30: Genesis – Featuring Borys Mankowski vs. Michail Tsarev and Aslambek Saidov vs. Rafal Moks from Feb. 21, 2015 in Poznan, Poland.
Saturday, Aug. 15
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Mark Hominick vs. Samuel Guillet from TKO 27, plus Krzyasztof Soszynski and Jonathan Goulet in action.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.
9:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
12:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.
9:00 p.m. ETKing of Kings: World Grand Prix Vilnius 2015 – Featuring a one-night, single-elimination light heavyweight tournament Mar. 15, 2015 in Vilnius, Lithuania.
11:00 p.m. ETPressure to Win – Enter the world of sports medicine and performance enhancing drugs. An honest look at the world of sports, money and the pressure to win.
Sunday, Aug. 16
12:00 a.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
1:00 a.m. ETRing of Combat 48 – Featuring Brendan Barrett vs, Justin Woods and Chris Wade vs, Frankie Perez from May 16, 2014 from Atlantic City, NJ.
6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team
5:00 p.m- USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
5:30 p.m. ET – Judo Zagreb Grand Prix 2015 Highlights – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.
11:00 p.m. ET – Enfusion Live #27: Souwer vs. Risco – Featuring Andy Souwer vs. Jonay Risco and Mohamed Boubkari vs. Moises Baute for the -95kg world title from Apr. 18, 2015 in Tenerife, Spain.
INFORMATION:
Twitter & Instagram @fightnet
ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (July 20-26, 2015)

(U.S. only schedule. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)


Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Aug. 3

6:30 p.m. ET – Judo Samsun Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 28-30, 2014 in Turkey.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, Aug. 4

1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Jake Shields – In-depth sit-down interview with former Strikeforce and EliteXC champion Jake Shields.

7:30 – a.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

Wednesday, Aug. 5

1:00 a.m. ETDeep: DREAM Impact 2014: Motoya vs. Manzanares – Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

4:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

1:30 p.m. ETM-1 Challenge 60 – LIVE MMA from Orel, Russia, featyring Maro Perak vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 48 – Featuring John Phillips vs. Chris Fields and Aaron Wilkinsin vs. Leigh Cohoon from July n21m, 2012 in London.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Aug. 6

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 19: Lights Out – Featuring Oli Thompson vs. Ben Smith from Mar. 26, 2011 in London.

6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETM-1 Challenge 60 Featuring Marco Perakd vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin from Aug. 5, 2015 in Orel, Russia.

Friday, Aug. 7

12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

5:00 p.m. ETUFC Fight Night: Teixeira vs. Saint Preux Weigh-Ins – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

6:00 P.M. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Chris Weidman – In-depth sit-down interview with UFC middleweight champion Chjris Weidman.

8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ETKSW 29: Khalidov vs. Cooper – Featuring Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowskio vs. Pawel Mastila from Dec. 6, 2014 in Krakow, Poland.

Saturday, Aug. 8

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring David Loiseau vs., Joe Doerksen from UCC 7, plus Chris Clements and Sam Stout in action.

7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.

8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETKing of Kings: World Grand Prix Moldova 2015 – Featuring a one-night, single-elimination middleweight tournament showcasing Valdermar Kulda, Alexandru Daniel, Lyapin Igor and Malchaz Karija.

Sunday, Aug. 9

12:00 a.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. & 10:30 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ETJudo Samsun Grand Prix 2015 Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 27-29, 2015 in Turkey.

11:00 p.m. ETEnfusion Live #26: Narain vs. Diekmann – LIVE professional kickboxing from The Hauge, Holland, featuring Reda Narain vs. Tommy Diekmann for the -60kg world title 

INFORMATION:

 

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork

 

ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (July 20-26, 2015)

PRESS RELEASE
For Immediate Release
 (U.S. only schedule. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)


Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, July 27

6:30 p.m. ET – Judo Dusseldorf Grand Prix 2015 – Highlights from the Judo Dusseldorf Grand Slam – Highlights from the Judo Dusseldorg Grand Tokyo Grand Prix from Feb. 20-22 in Germany.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, July 28

1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET — Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

11:00 p.m. ET – Battlefield Fight League 37 – Featuring Jeremy Kennedy vs. Kyle Nelson and Ryan James vs. Brendan Kornberger in championship fights from July 25, 2015 in Coquitlam, B.C.

Wednesday, July 29

1:00 a.m. ET — Deep: 70 Impact – Featuring Yoshiyuki Nakanisho vs. Kazuhiro Nakamura and Yuta Watanabe vs. Yuya Shirai from, Dec. 21, 2014 in Tokyo.

4:00 a.m. ET – Texas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ET – Best of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Cage Warriors Fighting Championship 47 – Featuring Mike Hayes vs. DJ Linderman for the heavyweight title and Conor McGregor vs. Dave Hill for the featherweight title form June 2, 2012 in Dublin, Ireland.

11:00 p.m. ET – MMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, July 30

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ET – Ultimate Challenge MMA 18: Face Off – Featuring John Maguire vs. Dean Amasinger from Feb. 5, 2011 9n London.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – M-1 Challenge 59: Kharitonov vs. Garner Featuring Sergei Kharitonov vs. Kenny Garner in a rematch from July 3, 2015 in Astana, Kazakhstan.

Friday, July 31

12:00 a.m. ET – It’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

3:00 P.M. ET – UFC 190 Weigh-ins – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC 190: Rousey vs. Correia in Brazil.

5:00 p.m. ET – TakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

6:00 P.M. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ET – Toe 2 Toe with Jake Shields – In-depth sit-down interview with former Strikeforce and Elite XC champion Jake Shields.

8:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET – KSW 28 Fighter’s Den – Featuring Karol Bedorf vs. Rolles Gracie for the KSW heavyweight title from Oct. 4, 2014 in Sczecin, Poland.

Saturday, Aug. 1

6:00 a.m. ET – Best of TKO – Featuring Patrick Cote and Chris Horodecki in action from TKO 13 and TKO 25, respectively.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Joe Stevenson vs. Edwin Dewees from Gladiator Challenge 4.

8:00 a.m. ET – Best of Sport Fight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

7:00 p.m. ET – UFC 190 Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC 190: Rousey vs. Correia in Brazil.

8:00 p.m. ET – Fight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

11:00 p.m. ET – Pressure to WinEnter the world of sports medicine and performance enhancing drugs. An honest look at the world of sports, money and the pressure to win.

Sunday, Aug. 2

12:00 a.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 a.m. ET – Pancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ET – Best of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. & 10:30 p.m. ET – USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ET – Judo Tbilisi Grand Prix 2015 – Highlights from the Judo Tb ilisi Grand Prix from Mar. 20-22 in Georgia.

11:00 p.m. ET – Enfusion Live #25: El Gaoui vs. Salhi – Featuring Hicham El Gaoui vs. Morad Salhi for the -80kg world title from Mar. 14, 2015 in Turnhout, Belgium.