Tag Archives: martial arts

Assassins aren’t born, they’re made: American Assassin Trailer and Information

AMERICAN ASSASSIN

 

Watch the official Teaser Trailer:

https://youtu.be/XwHAGKxsbcg

 

CBS Films and Lionsgate will release AMERICAN ASSASSIN in theaters September 15, 2017

 

 

 

Directed by Michael Cuesta

Screenplay by Stephen Schiff and Michael Finch and Edward Zwick & Marshall Herskovitz

Based on the American Assassin novel in the Mitch Rapp series by Vince Flynn

Produced by Lorenzo di Bonaventura and Nick Wechsler

Starring Dylan O’Brien, Michael Keaton, Sanaa Lathan, Shiva Negar, Scott Adkins and Taylor Kitsch

 

AMERICAN ASSASSIN follows the rise of Mitch Rapp (Dylan O’Brien) a CIA black ops recruit under the instruction of Cold War veteran Stan Hurley (Michael Keaton).  The pair is then enlisted by CIA Deputy Director Irene Kennedy (Sanaa Lathan) to investigate a wave of apparently random attacks on both military and civilian targets.  Together the three discover a pattern in the violence leading them to a joint mission with a lethal Turkish agent (Shiva Negar) to stop a mysterious operative (Taylor Kitsch) intent on starting a World War in the Middle East.

 

For more info:

Facebook | Twitter | Instagram

 

For press materials:

https://cbsfilmspublicity.com

 

http://www.cbsfilms.com/

@CBSFilms

FIGHT NETWORK MMA, KICKBOXING, WRESTLING & JUDO PROGRAMMING SCHEDULE (Nov. 30-Dec. 6, 2015)

(U.S. only schedules unless otherwise indicated. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:

 

Monday, Nov. 30
6:00 p.m. ET — Global Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
6:30 p.m. ETJudo Zagreb Grand Prix Highlights – Highlights from the Judo Zagreb Grand Prix from May 1-3, 2015 in Croatia.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET – GFL Greatest Knockouts – Compilation show of boxing, MMA and kickboxing knockouts.
11:00 ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
Tuesday, Dec. 1
12:00 p.m. ETGFL Greatest Knockouts – Compilation show of boxing, MMA and kickboxing knockouts.
2:00 p.m. & 8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
5:00 & 5:30 p.m. ET – Xtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. ET5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
10:00 p.m. ET – Ring of Combat 50 – Featuring George Sheppard vs. Jeff Lentz, Phillipe Nover vs. Dan Cion, Julio Arce vs. Thomas Vasquez and Chris Piriz vs. Leo Muniz from Jan. 23, 2015 in Atlantic City,
NJ.
 
Wednesday, Dec. 2
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the OK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Vitor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ETFight News Now Extra The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championships 63 – Featuring Stevie Ray vs. Ivan Buchinger for the lightweight title, plus Jim Alers vs. Graham Turner for the featherweight title from Dec. 31, 2013 in Dublin, Ireland.
10:30 p.m. ETCage Contender FanZone – A trip into the archives of the UK-based Cage Contender to relive the promotion’s best fights and highlights.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ETWorld Combat Games Day 1 Highlights – Highlights from Day 1 of the 2013 SportAccord World Combat Games from Oct. 19, 2013 in St. Petersburg, Russia,
 
Thursday, Dec. 3
1:30 a.m., 4:30 a.m., 10:30 a.m. & 5:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
2:00 a.m. ETUltimate Challenge MMA 36: Kinslow vs. Chapman – Featuring Carl Kinslow vs. Nick Chapman from Oct. 5, 2013 in London.
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETKSW 33: Khalidov vs. Materia – Featuring Mamed Khalidov vs. Michal Materia for the KSW middleweight title and Michael Kita vs. Karol Bedorf for the KSW heavyweight title from Nov. 28, 2015 in Krakow, Poland.
 
Friday, Dec. 4
12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
12:30 p.m. ET – M-1 Challenge 63: Puetz vs. Nemkov 2 – LIVE MMA from St. Petersburg, Russia, featuring Stephan Puetz defending his M-1 light heavyweight title vs. Viktor Nemkov.
5:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Luke Rockhold – Sitdown interview with current UFC star and former Strikeforce middleweight champion Luke Rockhold.
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m vy 12m arena with three-level obstacle structures.
9:00 p.m. ETKSW 28: Fighters’ Den – Featuring Karol Bedorf vs. Rolles Gracie for the KSW heavyweight title from Oct. 4, 2014 in Szcecin, Poland.
 
Saturday, Dec. 5
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Shonie Carter vs. Jason MacDonald from TKO 21.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Joe Stevenson vs. Kai Kamaka from Gladiator Challenge 2.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
5:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
6:00 p.m. ETEnfusion Live #34: Holland – Featuring Artur Kyshenko vs. Hicham El Gaoul, plus Ilias Bulaid vs. Houcine Bennoui for the Enfusion -67 kg world championship from Nov. 21, 2015.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETM-1 Challenge 63: Puetz vs. Nemkov 2 – Featuring Stephan Puetz defending his M-1 light heavyweight title vs. Viktor Nemkov from Dec. 4, 2015 in St. Petersburg, Russia.
 
Sunday, Dec. 6
11:00 a.m. ETBest of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
1:00 p.m. ETLegend 3: Pour Homme – Featuring hybrid MMNA/kickboxing action from Milan, Italy, including Armen Petrosyan, Andy Souwer and Pavel Zhuravlev and Paul Daley from Apr. 5, 2014.
5:00 p.m. ETGlobal Wrestling Weekly – Host Scott Casper gives weekly news and analysis centering around the global wrestling scene, including interviews, features, the latest news and results, plus a look back at the past.
5:30 p.m. ETJudo Baku Grand Slam Highlights from the Judo Baku Grand Slam from May 8-10, 2015 in Azerbaijan
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.
Information:
Twitter & Instagram @fightnet

Weekly Fight Network MMA programming schedule (Oct. 26-Nov. 1, 2015)

(U.S. only schedules unless otherwise indicated. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)
 
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Oct. 26
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramdeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
7:30 p.m. ET & 11:30 p.m. ET– Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Oct. 27
1:30 a.m. ET – XPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
5:00 & 5:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
6:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 46 – Featuring Jesse Arnett vs. Dimitri Waardenburg for the Hard Knocks bantamweight title from Oct. 24, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Oct. 28
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 59 – Featuring Jim Alers vs. Martin Svensson for the featherweight title, plus bantamweight grand prix, from Sept. 14, 2013 in Cardiff, Wales.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
11:30 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 4 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s lightweight, men’s middleweight, female featherweight and Men’s super-heavyweight divisions.
 
Thursday, Oct. 29
2:00 a.m. ETUltimate Challenge MMA 31 – Featuring Neil Grove vs. Tomasz Czerwinski in heavyweight action from Dec. 1, 2012 in London.
4:30 a.m. & 10:30 a.m. ETTakeDown Wrestling – Eztensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
6:00 p.m. ET – Championship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
7:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success as rookies compete for a chance to become pros and get experience needed to succeed at a higher level.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETEnfusion Live #21: Belgium – Professional kickboxing featuring Nordin Ben Moh vs. Sergio Sanchez, Brice Guidon vs. Dexter Suisse and Anke Van Gestel vs. Aleide Lawant for the -61 kg world championship from Oct. 10,k 2015 in Gent, Belgium.
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
Friday, Oct. 30
12:00 a.m. & 11 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
5:00 p.m. ET – Fighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professional and get experience needed to succeed at a higher level.
6:00 p.m. ET – M-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospect and international stars.
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
7:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ETToe 2 Toe with Chung Lee – Sit-down interviews with Sanshou specialist and UFC middleweight star Chung Lee.
9:30 p.m. ETKSW 23: Khalidov vs. Manhoef – Featuring Mamde Khakidov vs. Melvin Manhoef, Sean McCorkle vs. Mariusz Pudzianowski and Kendall Grove vs. Michal Materia from June 8, 2013 in Gdansk, Poland.
 
Saturday, Oct. 31
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring George St-Pierre vs. Travis Galbraith from UCC 11.
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. David Velasquez from Gladiator Challenge 27.
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest.  Hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen.  This episode features Brian Caraway and Ian Loveland in action.
2:00 p.m. ETKSW 32: Road to Wembley– LIVE MMA featuring Mariusz Pudzianowski vs. Peter Graham, Borys Mankowski vs. Jesse Taylor for the KSW welterweight title, Tomasz Narkun vs. Goran Reijic for the KSW light heavyweight title, plus James McSweeney vs. Marcin vs. Marcin Rozalski, from London’s Wembley Stadium.
8:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
8:30p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
9:00 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 1 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the the men’s flyweight, female strawweight and men’s heavyweight divisions.
10:30 p.m. ET2015 IMMAF Amateur MMA Championships: Part 2 / 4 – Coverage of the 2015 IMMAF Amateur MMA Championships from Las Vegas, featuring the men’s bantamweight, female flyweight and men’s light heavyweight division.
Sunday, Nov. 1
6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
11:00 a.m. ETBest of ADCC– Features compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thailand National Team.
5:30 p.m. ET – 2014 Judo Tyumen Grand Slam – Highlights from the 2014 Judo Tyumen Grand Slam from July 12-13, 2014 in Russia.
6:00 p.m. ET – Fighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend FFC, M-1 and more.
11:00 p.m. ET – Enfusion Live #18: Amsterdam – Pro kickboxing from Amsterdam, Holland, featuring top international and rising prospects.
Information:
Twitter & Instagram @fightnet

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (Aug. 31-Sept. 6, 2015)

 (U.S. only schedule..  For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.
Below find highlights of this week’s programming:
Monday, Aug. 31
 
6:30 p.m. ET – Judo Ulaanbaatar Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Ulaanbaatar Grand Prix from July 4-6, 2014 in Mongolia.
 
7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invite special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
Tuesday, Sept. 1
 
1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.
 
6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Javier Mendez – In-depth sit-down interview with American Kickboxing Academy head coach Javier Mendez.
 
6:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.
 
5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.
 
8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.
 
8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.
 
11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 43 – Featuring Jason Zentgraf vs. Nick Ring, Misha Cirkunov vs. Shaun Asher and Sergej Juskevic vs. LT Nelson from May 22, 2015 in Calgary, Canada.
 
Wednesday, Sept. 2

2:00 a.m. ETDEEP: 61 Impact
– Featuring Kazunori Yokota vs. Shoji Maruyama and Kazuhiro Nakamura vs. Young Choi from Feb. 16, 2013 in Tokyo, Japan.
 
5:00 p.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.
 
6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.
 
7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.
 
7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 51 – Featuring Conor McGregor vs7:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.from Dec. 31, 2012 in Dublin, Ireland.
 
11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.
 
11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.
 
Thursday, Sept. 3
 
1:30 a.m. ET & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 23: Go 4 It – Featuring John Maguire vs. Peter Irving from Sept. 17, 2011 in London.
 
6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.
 
7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.
 
8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ET – SuperKombat New Heroes Mamaia 2015 – Featuring Alexandru Negrea vs. Dumitru Topai and Andrei Ostrovanu vs. Cristian Milea in kickboxing action from Aug. 1, 2014 in Mamaia, Romania.
 
Friday, Sept. 4
 
12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.
 
6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.
 
7:00 p.m. ETUFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Weigh In – LIVE coverage of the official weigh-in for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Greg Jackson – In-depth sit-down interview with renowned MMA coach Greg Jaackson.
 
8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.
 
9:00 p.m. ETKSW 15: Khalidov vs. Irvin – Featuring Mamed Khalidov vs. Jamrs Irvin and Rameau Thierry Sokoudjou vs. Jan Blachowicz form Mar. 19, 2011 in Warsaw, Poland.
 
Saturday, Sept. 5
 
12:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
12:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Krzysztof Soszynski vs. Yan Pellerin from TKO 26 and Todd Gouwenberg vs. Martin Desilets from TKO 27.
 
7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Chael Sonnen vs. Jason Lambert from Gladiator Challenge 20.
 
8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.
 
3:00 p.m. ET DEEP: 62 Impact – Featuring Satoru Kitaoka vs. Daisuke Nakamura, Daiki Hata vs. Yoshiro Maeda, Dan Hornbuckle vs. Yuya Shirai and Akihito Gono vs. Taisuke Okuno from Apr. 26, 2013 in Tokyo.
 
7:00 p.m. ET UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Pre-Show – LIVE pre-fight coverage, predictions and analysis for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.
 
8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.
 
9:00 p.m. ETKing of Kings: World Grand Prix Riga 2015 – Features a one-night, single-elimination welterweight tournament from May 22, 2015 in Riga, Latvia.
 
Sunday, Sept. 6
 
12:00 p.m. ETMMA Platinum Gloves 9 – Featuring Shaquan Moore vs. Daniel Ochart and more of Long Island’s next generation of MMA prospects from Apr. 25, 2014.
 
1:00 a.m. ET UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 Post-Show – LIVE post-fight coverage, predictions and analysis for UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 from Las Vegas.
 
6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.
 
11:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.
 
12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team
 
5:00 p.m.USA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.
 
5:30 p.m. ETJudo Rabat World Masters 2015 Highlights – Highlights from the Judo Rabat World Masters from May 23-24, 2015 in Rabat, Morocco.
 
11:00 p.m. ETEnfusion Live #30: Dublin: Philpott vbs. Jaraya – Featuring professional kickboxing from July 11, 2015 in Dublin, Ireland.
INFORMATION:
Twitter & Instagram @fightnet
ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (July 20-26, 2015)

(U.S. only schedule. For full Canadian schedule, please visit tv.fightnetwork.com from your region.)


Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, Aug. 3

6:30 p.m. ET – Judo Samsun Grand Prix 2014 Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 28-30, 2014 in Turkey.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Tuesday, Aug. 4

1:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S. professional and amateur MMA events.

6:00 a.m. ETToe 2 Toe with Jake Shields – In-depth sit-down interview with former Strikeforce and EliteXC champion Jake Shields.

7:30 – a.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

4:00 p.m. & 10 p.m. ET — – 5 Rounds Today – Video podcast with John Ramdeen and Robin Black breaking down a wide variety of topics in the MMA world, including previews of upcoming events and all the latest rumors and headlines.

5:00 & 5:30 ETXtreme Fighting Championship – Florida-based pro MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Fight Network’s John Ramadeen and Robin Black invice special guests to breakdown the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

Wednesday, Aug. 5

1:00 a.m. ETDeep: DREAM Impact 2014: Motoya vs. Manzanares – Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

4:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

1:30 p.m. ETM-1 Challenge 60 – LIVE MMA from Orel, Russia, featyring Maro Perak vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and feature.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 48 – Featuring John Phillips vs. Chris Fields and Aaron Wilkinsin vs. Leigh Cohoon from July n21m, 2012 in London.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, Aug. 6

1:30 a.m. & 1:00 p.m. ETUltimate Challenge MMA 19: Lights Out – Featuring Oli Thompson vs. Ben Smith from Mar. 26, 2011 in London.

6:00 p.m. ETChampionship Fighting Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETM-1 Challenge 60 Featuring Marco Perakd vs. Viktor Nemkov and Marcin Zontek vs. Maksim Futin from Aug. 5, 2015 in Orel, Russia.

Friday, Aug. 7

12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

5:00 p.m. ETUFC Fight Night: Teixeira vs. Saint Preux Weigh-Ins – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

6:00 P.M. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Chris Weidman – In-depth sit-down interview with UFC middleweight champion Chjris Weidman.

8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ETKSW 29: Khalidov vs. Cooper – Featuring Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowskio vs. Pawel Mastila from Dec. 6, 2014 in Krakow, Poland.

Saturday, Aug. 8

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring David Loiseau vs., Joe Doerksen from UCC 7, plus Chris Clements and Sam Stout in action.

7:00 a.m. ETBest of Gladiator Challenge – Featuring Jake Shields vs. Robert Ferguson from Gladiator Challenge 7.

8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest. Hosted by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 p.m. ET – Deep: DREAM Impact 2014– Featuring Yuki Motoya vs. Matt Manzanares from Dec. 31, 2014 in Saitama, Japan.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC Fight Night: Texeira vs. Saint Preux from Nashville, Tenn.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETKing of Kings: World Grand Prix Moldova 2015 – Featuring a one-night, single-elimination middleweight tournament showcasing Valdermar Kulda, Alexandru Daniel, Lyapin Igor and Malchaz Karija.

Sunday, Aug. 9

12:00 a.m. ETFighting Spirit MMA Season 4 – Compilation of international fights from SFL, Legend, FFC, M-1 and others.

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

11:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

12:00 p.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

5:00 p.m. & 10:30 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features, and a look back at the past.

5:30 p.m. ETJudo Samsun Grand Prix 2015 Highlights – Highlights from the Judo Samsun Grand Prix from Mar. 27-29, 2015 in Turkey.

11:00 p.m. ETEnfusion Live #26: Narain vs. Diekmann – LIVE professional kickboxing from The Hauge, Holland, featuring Reda Narain vs. Tommy Diekmann for the -60kg world title 

INFORMATION:

 

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork

 

ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland, and Suddenlink Communications in Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana and North Carolina.. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

Anthem’s FNTSY Sports Network and Fight Network to Launch on Suddenlink Communications Across the U.S.

PRESS RELEASE
For Immediate Release
TORONTO (July 6, 2015) — Anthem Sports & Entertainment Corp. announced today that Fantasy Sports Network (FNTSY), the world’s first-ever channel dedicated to fantasy sports, and Fight Network, the world’s premier combat sports television channel, have launched on Suddenlink Communications across the U.S., making the channels available to Suddenlink’s base of approximately 1.5 million subscribers across the country.
Suddenlink is the seventh-largest U.S. cable company, serving customers in Texas, Louisiana, Arkansas, North Carolina, Oklahoma, West Virginia, and other markets.
Both channels will be available in high-definition (HD) on Suddenlink’s Sports Plus Tier.
FNTSY Sports Network is the world’s first-ever 24/7 television network designed from the ground up to inform, engage and entertain the more than 57 million enthusiasts who play fantasy sports annually and on a daily basis. The destination channel for fantasy sports players, its programming includes exciting live studio programming, call-in shows, expert panels, celebrity and expert drafts, reality programming and on-site commentary from sports venues, as well as short-form programming from the experts around the continent, providing fantasy sports discussion and analysis for football, baseball, basketball, soccer, golf, hockey, NASCAR and other sports.
Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including mixed martial arts, boxing, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, fight news and analysis, as well as fight-themed drama, reality series, documentaries and feature films. Fight Network’s dynamic programming lineup includes live events from around the world and extensive news coverage. Fight Network is already available in the U.S., Canada and over 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.
“Within just one year of our launch, we have hit another milestone with our distribution on Suddenlink because of its reach across the country,” said Leonard Asper, CEO of Anthem Sports & Entertainment Corp. “With a high demand for live and fresh sports programming, both FNTSY Sports Network and Fight Network and are now available on two top 10 cable providers in the U.S., fulfilling the entertainment needs of new subscribers across the country with our engaging sports properties.”
“FNTSY Sports Network and Fight Network offer sports enthusiasts new viewing and information options that complement the huge variety we offer in our sports packages,” said Suddenlink Senior Vice President and Chief Programming Officer Kathy Payne. “Fantasy sports popularity, in particular, has grown rapidly in recent years and our new offerings will help meet demands of that audience.”
FNTSY Sports Network and Fight Network are owned by Anthem Sports & Entertainment Corp.

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (June 22-28, 2015)

 

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, June 22

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETFinal Fight Championship 10 MMA: Rodriguez vs. Batzelas – Featuring Ricco Rodriguez vs, Nestoras Batzelas from Dec. 13, 201`3 from Skopje, Macedonia.

10:00 p.m. ETFinal Fight Championship 10 Kickboxing – Featuring Rustemi Kreshnik vs. Dino Belosevic from Dec. 13, 2014 from Skopje, Macvedonia.

Tuesday, June 23

2:30 a.m. ETXPTV – Coverage of regional U.S pro and amateur MMA.

2:00 p.m. ETFinal Fight Championship 9 Kickboxing – Featuring Mirko Vorkapic vs. Chris Ngimbi from Nov. 15, 2013 in Ljubljana, Slovenia.

7:00 & 7:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. 10 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

11:00 p.m. ETHavoc Fighting Championship 8 – Featuring Austin Ryan vs/ Malcolm Gordon for the Havoc FC flyweight title from Mar. 27, 2015 in Red Deer, Alberta.

Wednesday, June 24

3:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETCage Warriors Fighting Championship 45 -Featuring KJay Mortimore vs. Eddy Bengtsson and Ben Hajir vs. Michael Jones from Feb. 18, 2012 in London.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, June 25

1:30 a.m. & 1 p.m. ETUltimate Challenge MMA 13: Feel The Pain – Featuring Ben Smith vs. Darren Towler and Jack Mason vs. Chris Chris Greig from June 20, 2010 in London.

6:00 p.m. ETChampionship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETM-1 Challenge 53: Battle oin the Celestial Empire – Featuring Marcin Tybura vs. Denis Smoldarev for the M-1 Challenge heavyweight title, plus Sergei Karitonov vs. Kenny Garner fromNov. 25, 2015 in Beijing, China.

11:30 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

Friday, June 26

12:00 a.m. ETIt’s Showtime Special – The world’s premier kickboxing organization featuring Badr Hari, Melvoin Manhoef and Giorgio Petrosyan.

2:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ETBest of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ETBest of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

12:00 p.m. ETBookie Beatdown – Preview of betting lines and top picks for major UFC events.

6:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

6:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Machida vs. Romero Weigh-Ins – LIVE coverage of the official weigh-ins for UFC Fight Night: Machida vs. Romero in Hollywood, Florida.

8 pm. ET – CANADA ONLY UFC Fight Night: Machida vs. Romero Prelims – LIVE coverage of the preliminary fights for UFC Fight Night: Machida vs. Romero in Hollywood, Florida.

8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Ken Shamrock – Sit-down interviews with MMA legend and pioneer Ken Shamrock.

8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET — KSW 23 – Featuring Mamed Khalidov vs. Melvoin Masnhoef, Sean McCorkie vs. Mariusz Pudzianowski and Kendall Groves vs. Michael Materia from June 8, 2013 in Gdansk, Poland.

Saturday, June 28

1:00 a.m. ETSuperKombat New Heroes Optaila 2013 – Featuring Ivan Stanic vs. Laurent Attrifi, Andy van Steem vs. Mladen Brestovac and more from Feb. 2, 2013 in Opatija, Croatia.

3:00 a.m. ETSquare Ring – Jeff Monson vs. Roy Nelson in MMA action from Mar. 21, 2009 from Pensacola, Florida.

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Georges St. Pierre’s pro debut vs. Ivan Menjivar from UCC 7.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Rashad Tyson, Quinton Jackson, Jake Shields and Urijah Faber in action..

8:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, histed by UFC veterans Matt Lindland and Chael Sonnen.

9:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Machida vs. Romero Pre-Show – LIVE post-fight coverage of UFC Fight Night: Machida vs/ Romero in Hollywood, Florida.

8:00 p.m. ETBattlegrounds MMA: O.N.E. – Featuring a one-night, single-elimination MMA tournament from Tulsa, Oklahoma, showcasing Roan Carneiro, Brock Larson, Cody McKenzie, Trey Houston, Jess Taylor and more from Oct. 3, 3014.

Sunday, June 28

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

10:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ETElite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

3:00 & 11:00 p.m. ETEnfusion Live: Mallorca, Spain – Featuring Iman Barlow vs. Iman Ghablou and David Calvo vs., Gil Silva in pro kickboxing action from July 12, 2014in Mallorca, Spain.

5:00 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

5:30 p.m. ETJudo Samson Grand Prix 2015 – Highlights from the Judo Samson Grand Prix fromMar. 27-29 in Turkey.

INFORMATION:

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork

FIGHT NETWORK MMA, JUDO & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (June 1-7, 2015)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, June 1

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETFinal Fight Championship 6: Jurkovic vs. Poturak – Featuring Igor Jurkovic vs. Dzevad Poturak in a kickboxing feature, plus Ivica Truscek vs. Laszlo Senyei in MMA action from June 14, 2014 in Porec, Croatia.

Tuesday, June 2

1:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

2:30 am. ET – XPTV – Coverage of regional U.S pro and amateur MMA.

7:00 & 7:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 42 – Featuring Ryan Dickson vs. Jason Fischer, Christ Franck vs. Joel Powell and Anton Tokarchuk vs. Todd Stoute from Mar. 20, 2014 in Calgary, Canada.

Wednesday, June3

3:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETCage Warriors FC: Fight Night 2 -Featuring female sensation Sheila Gaff, plus Mike Ling vs. Jack Hermansson from Sept. 8, 2011 9n Amman, Jordan.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, June 4

1:30 a.m. ETUltimate Challenge MMA 10: Resurrection – Featuring Alberto Mina vs. Dean Amasinger, Stav Economou vs. Shola Afreniran, John Maguire vs. Edgelson Lua and Karlos Vemola s. Peter Yendall from Feb. 6, 2010 from London.

6:00 p.m. ETChampionship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETM-1 Challenge 32: Garner vs. Malikov – Featuring Kenny Garner vs. Magomed Malikov, Mario Miranda vs. Arthur Guseinov and Maxim Grishin vs. Joachim Christiansen from May 16, 2012 in Moscow.

Friday, June 5

2:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ETBest of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ETBest of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

12:00 p.m. ETBookie Beatdown – Preview of betting lines and top picks for major UFC events.

5:00 p.m. ETUFC Fight Night: Boetsch vs. Henderson Weigh-In – LIVE coverage of the official weigh-in for UFC Fight Night” Boestsch vs. Henderson in New Orleans.

6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Matt Mitrione – In-depth sit-down interview with UFC heavyweight sensation Matt Mitrione.

8:30 p.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

9:00 p.m. ET — KSW 20 Pudzianowski vs. Piliafas – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Christos Piliafas and Jan Blachowiucz vs,. Houston Alexander from Sept. 15, 2012 in Gdansk, Poland.

Saturday, June 6

1:00 a.m. ETSuperKombat: World Grand Prix 2014 – Featuring Jorge Loren vs. Aristote Quitusisa, Julian Imeri vs. Nader Farhou for the middleweight title, plus Andrei Stoica vs. Emilio Vallecillo from Nov. 22, 2014 in Monza, Italy.

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring David Loiseau vs. Shawn Tomkins from TKO UCC 4

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. Jay Valencia from Gladiator Challenge 20.

9:00 a.m. ET – M-1 Challenge 58: Battle in the Mountains 4 – LIVE MMA action from Ingushetia, Russia, feasturing Igor Fernandesvs. Murad Abdulaev for the M-1 Challenge welterweight title, plus Lee Morrisson vs. Pavel Vitruk and Alexei Kudin vs. Snis Smoldarev.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Boetsch vs. Henderson Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and previews of UFC Fight Night: Boetsch vs. Henderson from New Orleans.

8:00 p.m. ETUFC Fight Night: Boetsch vs. Henderson Prelims Live – CANADA ONLY.

9:00 p.m. ETGlobal Fighting Championship 4 – Featuring Badr Hari vs. Arnold Oborotov on a stacked MMA/kickboxing card from Oct. 16, 2014 in Dubai.

Sunday, June 7

12:00 a.m. ETGFC 5: Saki vs. Ciobanu – Pro kickboxing from Apr. 17, 2015 in Dubia, featuring Gokhan Saki vs. Sebastian Ciobanu, plus Steve McKinnon vs. ZXabit Samedov and Jafar Ahmadi vs. Danyo Illunga.

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

10:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

3:00 p.m. ETEnfusion Live #29: AmsterdamPro kickboxing from May 24, 2015 in Amsterdam.

5:00 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

5:30 p.m. ETJudo Tokyo Grand Slam 2014 – Highlights from the Judo Tokyo Grand Slam from Dec. 5-7, 2014 in Japan.

6:30 p.m. ET – Hip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

Information:

 

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork

FIGHT NETWORK MMA & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (May 25-31, 2015)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, May 25

6:30 p.m. ET – 2014 Judo Qingdao Grand Prix– Highlights from the 2014 Judo Qingdao Grand Prix from Nov. 19-21, 2014 in China.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETEnfusion Live #29: Amsterdam – Professional kickboxing from Amsterdam, Holland.

Tuesday, May 26

1:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

2:30 am. ET – XPTV – Coverage of regional U.S pro and amateur MMA.

7:30 a.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

7:00 & 7:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 41 – Featuring Rodney Wallace vs., Misha Cirkuinov from Jan. 30, 2015in Calgary, Canada.

Wednesday, May 27

3:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETFighting Spirit Season 4 – Compilations of international MMA fights from SFL, FFC, M-1 and more.

9:00 p.m. ETCage Warriors 39 – Featuring Rosi Sexton vs. Sally Krumdiack and Aisling Saly vs. Molly Helsel in female bouts from Nov. 27, 2010 in Cork City, Ireland.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, May 28

1:30 a.m. ETUltimate Challenge MMA 9: Fighting for Heroes – Featuring Jimi Manuwa vs. Shaun Lomas from Dec. 5, 2009 in London.

6:00 p.m. ETChampionship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETM-1 Challenge 31: Monson vs. Oleinik – Featuring Jeff Monson vs. Alexey Oleinik, Alexander Yakovlev vs. Shamil Zarurov, Rashid Magoimedov vs. Yasubey Enomoto and Aleksander Emelianaenko vs. Tadas Rimkevicius from Mar. 16, 2012 in St. Petersburg, Russia.

Friday, May 29

2:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ETBest of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ETBest of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6:00 p.m. ETM-1 Challenge – Pro MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

8:00 p.m. ETToe 2 Toe with Carlos Condit – In-depth sit-down interview with interim UFC welterweight champion Carlos Condit.

9:00 p.m. ET — KSW 19 Featuring Pudzianowski vs. Sapp – Featuring Mariusz Pudzianowski vs. Bob Sapp and Mamed Khalidov vs. Rodney Wallace from May 12, 2012 in Lodz, Poland.

Saturday, May 30

1:00 a.m. ETSuperKombat: New Heroes Constanta 2014I – Featuring Catalin Morosanu vs. Giannis Stoforidis from Aug. 2, 2014 in Constanta, Romania.

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring David Loiseau vs. Shawn Tomkins from TKO UCC 4

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Urijah Faber vs. Jay Valencia from Gladiator Challenge 20.

10:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen. This episode features the rise of SportFight champion Enoch Wilson.

7:00 p.m. ETUFC Fight Night: Condit vs. Alves Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis from UFC Fight Night: Condit vs. Alves in Goiania, Brazil.

8:00 p.m. ET – CANADA ONLY – UFC Fight Night: Condit vs. Alves Prelims LIVE

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ETWorld Combat Games Wrestling Package – Coverage of the wrestling event from the 2013 SportAccord Games from Oct. 24, 2013.

10:30 p.m. ETWorld Combat Games Wrestling Package Day 2 – Coverage of the wrestling event from the 2013 SportAccord Games from Oct. 25, 2013.

Sunday, May 31

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

10:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

11:00 a.m. ET – Elite Muay Thai: Thailand vs. Challenger – The biggest Muay Thai series in the world featuring premium international stand-up fighters taking on the renowned Thai National Team

7:00 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:30 p.m. ETJudo Jeju Grand Prix 2014 – Highlights from the Judo Jeju Grand Prix from Nov. 27-29, 2014 in South Korea.

11:00 p.m. ET – King of Kings: World Cup Heroes 2013 – Featuring a one-night, single-elimination 71 kg tournament from Nov., 16, 2013 in Vilnius, Lithuania.

 

Information:

 

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork

 

ABOUT FIGHT NETWORK:  Fight Network is the world’s premier combat sports network dedicated to 24/7 coverage, including fights, fighters, fight news and fight lifestyle. The channel is available in the U.S. on Cablevision in parts of New York, Connecticut and New Jersey, Texas-based Grande Communications, Armstrong Cable in Pennsylvania and eastern Ohio, as well as on Shentel Cable in Virginia, West Virginia and portions of western Maryland. Fight Network is also on Roku set top boxes in the U.S. and Canada, streamed live on website KlowdTV.com, and available on all major carriers in Canada and more than 30 countries across Europe, Africa and the Middle East.

FIGHT NETWORK MMA & KICKBOXING PROGRAMMING SCHEDULE (May 18-25, 2015)

Fight Network is a 24/7 television channel dedicated to complete coverage of combat sports. It airs programs focused on the entire scope of the combat sports genre, including live fights and up-to-the-minute news and analysis for mixed martial arts, kickboxing, professional wrestling, traditional martial arts, boxing, fight news, as well as fight-themed drama series, documentaries and feature films.

 

Below find highlights of this week’s programming:

Monday, May 18

6:30 p.m. ET – 2014 Judo Tashkent Grand Prix– Highlights from the 2014 Judo Tashkent Grand Prix from Oct. 16-18, 2014 in Uzbekistan.

7:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

7:30 p.m. ET – Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETFinal Fight Championship 5: Rodriguez vs. Simonjic – Featuring Ricco Rodriguez vs. Tomaz Simonjic in the MMA main event and Pavel Zhuravle vs. Vinchenzo Renfurm in a kickboxing bout from Osijek, Croatia.

Tuesday, May 19

1:00 a.m. ETToe 2 Toe with Urijan Faber – John Ramdeen chats with UFC bantamweight superstar Urijah Faber about his upbringing and evolution in the sport.

1:30 a.m. ETHip Show: Arena Combat – Tag-team MMA inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

2:30 am. ET – XPTV – Coverage of regional U.S pro and amateur MMA.

7:30 a.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

7:00 & 7:30 p.m. ETXtreme Fighting Championship – Florida-based professional MMA featuring top American prospects, international stars and UFC veterans.

8:00 p.m. ET – 5 Rounds – Hosts John Ramdeen and Robin Black invite special guests to break down the weekend of MMA action.

8:30 p.m. ET — Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

Wednesday, May 20

3:00 a.m. ETTexas Fight Night – MMA action from Texas featuring the Lone Star State’s top prospects in the cage.

6:00 p.m. ETBest of Cage Rage – Featuring classic fights from the UK-based Cage Rage organization with Anderson Silva, Antonio Silva, Victor Belfort, Paul Daley and others.

7:00 p.m. ETFight News Now Extra: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

7:30 p.m. ETFight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

8:00 p.m. ETFighting Spirit Season 4 – Compilations of international MMA fights from SFL, FFC, M-1 and more.

9:00 p.m. ETCage Warriors 74 – Featuring Kianzad vs. Siiskanen – Featuring Mannie Kianzad vs., Agnieszka Niedzwiedz for the inaurgal women’s bantamweight title from Nov. 15, 2014 9n London.

11:00 p.m. ETMMA Meltdown with Gabriel Morency – Gabriel Morency breaks down all the happenings in MMA, discussing odds, predictions, plus special weekly guests and exclusive interviews.

11:30 p.m. ETTakeDown Wrestling – Extensive coverage of amateur wrestling events, including the latest news, behind-the-scenes coverage from events and exclusive interviews.

Thursday, May 21

1:30 a.m. ETUltimate Challenge MMA 8: Dynamite – Featuring Neil Grove vs. Martin Thompson, Tom Watson vs., Denniston Sutherland, Dean Amasinger vs. Scott Jansen and Jason Young vs. Abdul Mohamed from Oct. 24, 2009 in London.

6:00 p.m. ETChampionship Fightling Alliance – Pro MMA from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkie, Luis Palomino and others.

7:00 p.m. ETFighting Rookies – Aspiring kickboxers climb the ladder of success in the sport as rookies compete for a chance to become professionals and get experience needed to succeed at a higher level.

8:00 p.m. ETFight News Now: MMA Edition – Covering all the happenings in the MMA world with exclusive analysis and features.

8:30 p.m. ET Fight News Now Extra – The latest news, recaps, features and inside analysis of the fight game.

9:00 p.m. ET – Battlegrounds MMA: O.N.E. – Featuring a one-night, single-slimination MMA tournament from Tulsa, OK, showcasing Roan Carneiro, Brock Larson, Cody McKenzie, Trey Houston, Jesse Taylor and others.

Friday, May 22

2:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Nate Marquardt, Chael Sonnen and others.

4:00 a.m. ETBest of DEEP – Featuring class fights from the historic Japanese DEEP promotion including Shinya Aoki, Hayato Sakurai and Gegard Mousasi.

5:00 a.m. ETBest of Jewels – Classic fights from the all-female Japanese MMA league, Jewels.

6:00 – p.m. ET – M-1 Challenge – Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

7 p.m. ETUFC 187 Weigh-In – LIVE coverage of official weigh-ins for UFC 187: Jones vs. Johnson in Las Vegas.

8:00 p.m. ET — KSW 18 – Featuring Overeem vs. Rozalski – Featuring Valentijn Overeem vs. Marcin Rozalski, Jan Blachowicz vs. Mario Miranda and Curt Warburton vs. Artur Sowinski from Feb. 24, 2012 in Plock, Poland.

11:00 p.m. ETHard Knocks Fighting 43 – LIVE MMA from Calgary, Canada, featuring Jason Zentgraf vs. Nick Ring, Mixhsa Cirkunov vs. Shaun Asher and Sergei Juskevic vs. LT Nelson,

Saturday, May 23

1:00 a.m. ETSuperKombat: World Grand Prix III – Featuring Andrei Stoica vs. Ali Cenik for the super cruiserweight title, plus the cruiserweight tournament semifinals from June 21, 2014 in Constanta, Romania.

4:00 a.m. ETToe 2 Toe with Chris Weidman – John Ramdeen talks in depth with UFC middleweight champion Chris Weidman.

6:00 a.m. ETBest of TKO – Featuring Patrick Cote vs. Steve Vigneault from TKO 14.

7:00 a.m. ET – Best of Gladiator Challenge – Featuring Quinton “Rampage” Jackson vs. Dave Taylor from Gladiator Challenge 2.

10:00 a.m. ETBest of SportFight – Top quality MMA from the Pacific Northwest, hosted by UFC veterans Matt LIndland and Chael Sonnen. This episode features the rise of SportFight champion Enoch Wilson.

2:00 p.m. ET – KSW 31: Materia vs. Drwal – LIVE MMA from Gdansk, Poland, featuring Michal Materia vs. Tomasx Drwal, Mariusz Pudzianowski vs. Rolles Gracie and Goran Reljic vs. Attila Vegh.

7:00 p.m. ETUFC 187 Pre-Show – LIVE pre-fight coverage and analysis for UFC 187: Jones vs. Johnson in Las Vegas.

8:00 p.m. ETWSOF Canada 1: Ford vs. Powell – Featuring Ryan Ford vs. Joel Powell for the WSOF Canadian welterweight title, plus Michael Hill vs. Ryan Dickson from Feb. 21, 2014 in Edmonton, AB.

10:00 p.m. ETWSOF Canada 2: Loiseau vs. Lewis – Featuring David “The Crow” Loisean vs. Dwayne Lewis, plus Josh Hill vs. Mike Adams and Tim Hague vs. Matt Baker from June 7, 2014 in Edmonton, AB.

Sunday, May 24

1:00 a.m. ETUFC 187 Post-Show – LIVE Post-fight coverage for UFC 1878: Jones vs. Johnson in Las Vegas.

6:00 a.m. ETPancrase Classics – Classic pioneering MMA battles featuring Ken Shamrock, Frank Shamrock, Bas Rutten, Name Marquardt, Chael Sonnen and others.

10:00 a.m. ETBest of ADCC – Featuring compilations of the greatest grappling matches ever held, featuring Tito Ortiz, Matt Hughes, Eddie Bravo, Fabricio Werdum, Marcelo Garcia, Ronaldo Souza and Royler Gracie.

2:00 p.m. ETEnfusion LIVE #29: Amsterdam – LIVE professional kickboxing from Amsterdam, Holland.

7:00 p.m. ETUSA Wrestling Weekly – Host Scott Casber gives weekly news and analysis centering around USA Wrestling, the sport’s national governing body, including interviews, features and look back at the past.

7:30 p.m. ETJudo Qingdao Grand Prix 2014 – Highlights from the Judo Qingdao Grand Prix fromNov. 19-21 in China.

Information:

 

www.FightNetwork.com

 

Twitter & Instagram @fightnet

 

www.Facebook.com/FightNetwork